1576

انتظار خائنانه بی‌بی‌سی برای تصمیم کاخ سفید در قبال برجام

4 سال قبل

هم رسانی

   همراهی بی‌بی‌سی با نقض برجام توسط آمریکا

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در انتظاری خائنانه از احتمال خروج امریکا از برجام در چند روز آینده خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

در پی طرح موضوعاتی مبنی بر تصمیم جدید کاخ سفید در قبال برجام هسته ای، شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی با پرداختن به این موضوع، از احتمال خروج آمریکا از این توافق بین المللی خبر داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی که به این منظور منتشر کرده است، می نویسد: « دولت آمریکا می گوید احتمالا روز جمعه تصمیم خود در مورد ادامه تعلیق یا اعمال مجدد تحریم های مرتبط با برجام را اعلام خواهد کرد. همزمان کنگره آمریکا قطعنامه ای را در حمایت از معترضان ایرانی تصویب کرده است.

به گزارش رویترز استیو گلدستین سخنگوی وزارت خارجه گفت که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به زودی و پیش از این تصمیم با رکس تیلرسون وزیر خارجه و جیم متیس وزیر دفاع دیدار خواهد کرد.

او گفت: "ما انتظار تصمیمی در روز جمعه را داریم. و در این مورد بحث هایی در جریان بوده."

آقای ترامپ سه ماه پیش از تایید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای این کشور با شش قدرت جهانی خودداری کرد و تصمیم‌گیری درباره سرنوشت برجام را به کنگره این کشور سپرد.

کنگره در این فاصله اقدامی در مورد اعمال مجدد تحریم هایی که براساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در سال ۲۰۱۵ معلق شده بود انجام نداد.

روزنامه گاردین یک روز پیشتر گزارش داد که تصور می شود دولت ترامپ تعلیق تحریم های مرتبط با صداوسیمای ایران را تمدید نکند و آنها را دوباره فعال کند.»

بی‌بی‌سی در بخشی دیگر از گزارش خود نیز این تصمیم اجتمالی را به اعتراضات مردمی در ایران ربط داده و نوعی نگرانی برای مردم کشورمان اعلام می کند و می آورد: «از سوی دیگر مجلس نمایندگان آمریکا با صدور قطعنامه‌ای سرکوب معترضان ایرانی را محکوم کرده و خواهان آن شده است که کاخ سفید حکومت ایران را هدف تحریم‌های مشخصی قرار دهد.

قانونگذاران آمریکایی در این قطعنامه اعلام کرده‌اند که "در کنار مردم ایران که به اعتراضات مشروع و مسالمت آمیز علیه یک حکومت ظالم و فاسد دست زده‌اند ایستاده‌اند."

این قطعنامه که عصر سه شنبه (نهم ژانویه) با ۴۱۵ رای موافق در برابر دو رای مخالف به تصویب رسید، آنچه را نقض فاحش حقوق بشر و فساد جدی حکومت ایران و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده‌اش در خارج کشور خوانده شده نیز محکوم می کند.

مجلس نمایندگان در عین حال از همه دولت‌ها و نهادهای دموکراتیک خواسته که از "حق مردم ایران برای زندگی در یک جامعه آزاد" حمایت کنند.»

اما این اینتظار خائنانه بی‌بی‌سی برای اعلام خروج آمریکا از برجام و یا اعلام تحریم های بیشتر ضد ایرانی به بهانه های مختلف در شرایطی اتفاق می افتد که این کار تنها یک نتیجه به همراه داشته و آن انزوای کامل ایالات متحده در جهان است.

آمریکایی که زمانی خود را مدعی کدخدایی جهان می دانست، امروز در جریان موضوعات سیاسی مختلف از جمله برجام، نه فقط جمهوری اسلامی ایران، بلکه همه جهان را در مقابل خود می بیند.

شکست سیاسی آمریکا در شورای امنیت و سازمان ملل متحد در خصوص موضوع انتقال مرکزیت اسرائیل به شهر "قدس" و تأکید بر حاکمیت فلسطین بر این شهر کاملا این شکاف و فاصله ایجاد شده میان ایالات متحده و جهان را به معرض ظهور قرار داد.

اما این تنها اختلاف میان آمریکا و دیگر کشورهای جهان نیست، و برجام هسته ای نیز یکی از این اختلافات جدی است که می تواند کاخ سفید و ایالات متحده را منزوی تر از هر موقعی در تاریخ جهان قرار دهد.

"برجام" توافقی بین المللی است که نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، کشورهای عضور گروه 1+5 که تنها یکی از اعضای آن آمریکاست و اتحادیه اروپا به امضا رسیده و شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد و همچنین آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان عالی ترین مراجع بین المللی آن را تأیید و تصویب کرده اند.

بر اساس این توافق جهانی، هر کدام از طرفین تعهداتی را داشته که در یک راستا باید انجام شوند. این کاملا مشخص است که انجام تعهدات از سوی ایران مشروط به انجام تعهدات طرف مقابل است اما تا کنون سنگ اندازی ها و عهدشکنی های آمریکا در این میان مانع همه چیز بوده است.

علیرغم اذعان کشورهای اروپایی و نهادهای بین المللی که نامشان بیان شد به این واقعیت که ایران به تمامی تعهدات خود پایبند بوده است، آمریکا یک سویه و خودخواهانه همه چیز را به هم میزند و این باعث عصبانیت و واکنش نه تنها ایران، بلکه حتی دوستان اروپایی خود آمریکا نیز شده است چون این خودخواهی و سیاست های غلط کاخ سفید، منافع آن ها را هم به خطر می اندازد.

اروپا و جهان به خوبی می دانند که ایران توان بازگرداندن فعالیت های هسته ای خود به حدی فراتر از قبل توافق نیز دارد و در صورت ادامه عهدشکنی ها دیگر همکاری های خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی را در این سطح فعلی نگه نخواهد داشت؛ ضمن این که برقراری روابط تجاری و سیاسی با ایران برای آن ها سودآوری بسیاری دارد که در صورت تخریب برجام این فرصت را هم از دست می دهند و آن گاه تنها مقصر این موضوع کاخ سفید است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل