1586

بی‌بی‌سی هم خبر از شکست الگوی برجام می دهد

4 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی هم خبر از شکست الگوی برجام می دهد

ترامپ روز جمعه برای سومین بار تعلیق تحریم های هسته ای ایران را برای چهار ماه دیگر دیگر تمدید کرد و در عین حال گفت که آخرین بار است که تعلیق تحریم ها را تمدید می کند مگر این که در برجام تغییرات لازم صورت بگیرد. مخاطب این سخن ترامپ نیز کشورهای اروپایی بودند.
شروط ترامپ برای پذیرش توافق هسته ای اجازه بازرسی فوری از همه سایت های ایران، عدم تلاش ایران برای ساخت و کاربرد سلاح های هسته ای، تعیین تکلیف فعالیت های موشکی و همچنین دایمی شدن محدودیت های زمانی بر فعالیت های هسته ای بود.

در همین زمینه اکنون در آستانه دو سالگی امضای برجام با شش قدرت جهانی (5+1) در پی مواضع رئیس جمهور آمریکا و تحریم های جدید ایران، دیگر اکثر کارشناسان سخن از شکست آن به میان آورده و تقریبا در ایران دیگر هیچ جریان سیاسی نیست که به طرفداری جدی از آن بپردازد.

اما تنها در داخل ایران نیست که دیگر امیدی به ادامه برجام وجود داشته باشد بلکه برخی رسانه های ضد انقلاب همچون بی‌بی‌سی فارسی که طرفداران پر و پا قرص مذاکرات هسته ای و امضای برحام بودند و به نوعی در فضای رسانه ای این توافق نامه را به مخاطب خود تحمیل کرده و از مزایای آن سخن گفتن اکنون دیگر امیدی به برجام ندارد و سخن از شکست طرح برجام به میان می آورند. بی‌بی‌سی در یادداشتی در این خصوص اینگونه می نویسد: "در انتخابات 96 روحانی وعده برداشتن سایر تحریم ها را نیز داده بود، اما اکنون رئیس قوه قضائیه، تحریم شده و می رود تا تمرکز بر روی موضوعات حقوق بشری در ایران افزایش یابد و فشار های بیشتری را بر ایران وارد کند.

دولت روحانی در درجه اول تلاش داشته تا برجام را به عنوان یک الگو معرفی کند و آن را به بقیه مسائل کشور تعمیم دهد و در درجه دوم می خواست برجام را به عنوان یک میراث از خود برجای بگذارد که با شرایط فعلی نه تنها به هیچکدام از این دو هدف نرسیده بلکه برجام باعث سخت شدن شرایط روحانی در داخل کشور شده و عده‌ای از شکست سیاست خارجی روحانی سخن می‌گویند. "
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل