1602

حمله بی بی سی فارسی به گزارش آکسفام در خصوص رشد نابرابری در جهان

5 سال قبل

هم رسانی

   حمله بی بی سی فارسی به گزارش آکسفام در خصوص رشد نابراری در جهان

چندی قبل موسسه آکسفام در گزارشی اعلان کرده است که شکاف میان ابرثروتمندان و باقی جهان سال گذشته افزایش یافت و اقلیتی کوچک همچنان صاحب بخش اعظم ثروت جهان است.
به گفته این گروه حدود ۸۲ درصد ثروتی که سال گذشته تولید شد در اختیار یک درصد از متمول ترین افراد جهان قرار گرفت درحالی که درآمد ۵۰ درصد جمعیت فقیرتر جهان اصلا بالا نرفت. آکسفام گفت که این ارقام - که منتقدان آن را زیر سوال برده اند - نشانگر ناکامی سیستماتیک نظام سرمایه داری است.

این مهم که محصول رشد نگاه های سرمایه سالارانه و لیبرالیستی در جهان است این روزها با انتقادهای شدیدی از سوی بسیاری از منتقدان نظام نابرابری سرمایه داری در جهان مواجه شده است. با این حال اگرچه برخی از رسانه های وابسته به نظام لیبرالیستی مانند بی بی سی فارسی به انعکاس گزارش آکسفام پرداخته اند و به نوعی به تشدید بی عدالتی در جهان اعتراف می کند اما به دلیل منافع سرمایه سالارانه این بنگاه های خبری وابسته به نظام لیبرالیستی تلاش می کنند تا در این آمارها تردیدافکنی کند. 

بی بی سی از قول مارک لیتلوود، مدیر کل یک اندیشکده بازار آزاد به نام "موسسه امور اقتصادی"، مدعی می شود که آکسفام "به جای فقرا به ثروتمندان اشتغال خاطر دارد."
"مالیات بیشتر و توزیع ثروت کمکی به فقرا نمی کند. افراد ثروتمندتر همچنین مالیات سنگینی می پردازند - کاهش ثروت آنها باعث توزیع ثروت نخواهد شد، آن را نابود خواهد کرد که به نفع هیچ کس نیست."

در ادامه این تردیدافکنی ها بار دیگر اتاق فکر بی بی سی با توسل به یکی دیگر از بنیادهای وابسته به نظام لیبرال – سرمایه داری مدعی می شود که آمارهای نابرابری آکسفام "همیشه تصویر غلطی ترسیم می کند." در عالم واقع، نابرابری در سطح جهان طی چند دهه اخیر به شدت افت کرده."

به باور برخی تحلیل گران وابستگی بی بی سی فارسی به اقتصاد لیبرال و یکی از نمادهای مهم آن در جهان یعنی دولت انگلستان باعث شده است تا این رسانه علی رغم تمامی ادعاهای بی طرفی خود با حساسیتی پرخاشگرانه نسبت به گزارش اخیر آکسفام در خصوص رشد نابربری در جهان واکنش نشان دهد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل