1619

بی‌بی‌سی به دروغگویی خود اعتراف کرد!

5 سال قبل

هم رسانی

   ورزشکاران ایرانی در المپیک زمستانی 2018

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با پرداختن به عذرخواهی مسئولین المپیک زمستانی از ایران، به دروغگویی خود در این خصوص اعتراف کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

در شرایطی که چندی پیش و با وجود اسناد بسیاری مبنی بر تبعیض سیاسی برگزارکنندگان المپیک زمستانی کره جنوبی در خصوص اهدای جوایز به ورزشکاران ایرانی حاضر در این رقابت‌ها، شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی این موضوع را یک شایعه خوانده و با بازتاب دفاعیات اسپانسر و برگزارکنندگان المپیک زمستانی به دفاع از آن‌ها در برابر حق خواهی ورزشکاران ایرانی پرداخت، اکنون عذرخواهی رسمی مقامات این رقابت‌ها، همه چی را برملا ساخت و این شبکه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس نیز که دست خود را رو شده دید، به ناچار با انتشار گزارشی به این موضوع اعتراف کرد و دروغگویی خود در این جریان را پذیرفت.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی که پسر این برملا شدن واقعیت منتشر کرد با اعلام این که «سازمان‌دهندگان المپیک زمستانی از ورزشکاران ایرانی عذرخواهی کردند»، نوشته است: «در واکنش به ماجرای اهدا نشدن تلفن‌های همراه سامسونگ به ورزشکاران ایرانی شرکت کننده در مسابقات المپیک زمستانی، کمیته برگزارکننده این مسابقات از ورزشکاران ایرانی عذر خواهی کرده است.

خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه گزارش کرده‌اند که، لی هی-بئوم، رئیس کمیته سازمان‌دهی مسابقات المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ امروز، جمعه ۲۰ بهمن (۹ فوریه) تأیید کرد که در نامه‌ای به مقام‌های ورزشی ایران، "از سوءتفاهم ایجاد شده" پوزش خواسته است.

آقای لی در نامه خود به سرپرست تیم ملی ایران در پیونگ‌چانگ گفته است که از جانب کمیته برگزار کننده این مسابقات "مراتب عذرخواهی صمیمانه خود را از ماجرای تأسف آور در مورد توزیع تلفن به ورزشکاران اعزامی جمهوری اسلام ایران ابراز می‌دارم."

وی گفته است که این حادثه نتیجه "مشکلاتی در زمینه ارتباط در داخل گروه عملیاتی بوده است."»

این در شرایطی است که چندی پیش و در جریان اعتراضات به حق مقامات و ورزشکاران ایرانی به این بی حرمتی و تبعیض سیاسی در دنیای ورزش، بی‌بی‌سی فارسی با انتشار گزارشی خیلی سریع وارد عمل شده و تلاش کرده بود تا با پرداختن به اظهارات توجیه کننده برگزارکنندگان و اسپانسر رقابت‌های المپیک زمستانی، ایران را به حاشیه سازی متهم و واقعیت را وارونه جلوه دهد.

همین واکنش‌های به جا، درست و قاطعانه مسئولین ایرانی بود که راه هر گونه توجیه و پنهان کاری را برای برگزارکنندگان رقابت‌های المپیک زمستانی بست و آن‌ها را ناچار کرد تا در برابر افکار عمومی و مردم جهان، رسمی و با شرمساری از ورزشکاران ایرانی عذرخواهی کنند.

کمیته بین المللی المپیک در نامه رسمی خود این گونه نوشته است:

«پیرو نامه پیوست از کمیته برگزاری بازی‌های پیونگ چانگ ۲۰۱۸، به نمایندگی از کمیته بین‌المللی المپیک، مراتب تأسف عمیق خود را در خصوص اتفاق تأسف بار مربوط به توزیع تلفن میان ورزشکاران ایرانی ابراز می‌داریم.

همان‌طور که در نامه پیوست، به امضای رییس کمیته برگزاری بازی‌های زمستانی پیونگ چانگ، بیان شده است، این اتفاق در نتیجه نبود ارتباط صحیح بین تیم‌های توزیع کننده تلفن پیش آمده است. کاملاً ناراحتی و رنجشی که این اتفاق برای ورزشکاران و هیات شما ایجاد کرده است، را درک می‌کنیم. در راستای روح و ارزش‌های المپیک، صمیمانه از همکاری ارزشمند شما برای حل این موضوع تشکر می‌کنیم. در این ارتباط، پیشنهاد می‌کنیم جلسه‌ای را با شما و ورزشکاران‌تان در اولین زمان ممکن ترتیب دهیم زیرا تمایل داریم حمایت خود را از ورزشکاران شما نشان دهیم و این واقعه را پشت سر نهیم.»

همچنین ستاد برگزاری المپیک زمستانی پیونگ چانگ نیز در نامه‌ای مشابه این گونه پیام عذرخواهی خود از ورزشکاران و مردم ایران ابراز داشته‌اند:

«بدینوسیله مراتب عذرخواهی صادقانه خود را از طرف کمیته برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۱۸ پیونگ چانگ از بابت حادثه تأسف بار در خصوص توزیع تلفن بین ورزشکاران جمهوری اسلامی ایران ابراز می‌دارم. از بابت این وضعیت که به دلیل نبود ارتباط صحیح بین تیم اجرایی ما به‌وجود آمد، بسیار متاسفیم.

هدف ما از بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ چانگ ۲۰۱۸ تمرکز آن بر ورزشکاران و بزرگداشت قدرت جنبش المپیک در اتحاد مردم با یکدیگر است. هم‌چون ورزشکاران همه ملت‌ها، ورزشکاران ایرانی نیز باید این نسخه خاص تلفن‌های پیونگ چانگ ۲۰۱۸ را داشته باشند و دریافت کنند، به‌ویژه به این خاطر که اطلاعات ضروری بر روی این دستگاه‌ها وجود دارد که از شرکت ورزشکاران شما در این بازی‌ها حمایت می‌کند. ما درک می‌کنیم که این واقعه برای شما و ورزشکاران شما دغدغه غیرضروری ایجاد نمود. بسیار از حمایت شما و برخورد مثبت شما در حل این موضوع در بهترین شکل ممکن، سپاسگزاری می‌نماییم. بنابراین با احترام پیشنهاد می‌نماییم که جلسه‌ای با ورزشکاران شما و نمایندگان کمیته بین المللی المپیک داشته باشیم تا ورزشکارانتان تلفن‌ها را دریافت نمایند.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل