1621

چرا بی‌بی‌سی مخالف «به وقت شام» است؟!

4 سال قبل

هم رسانی

   ابراهیم حاتمی کیا، کارگردان اثر "به وقت شام" در اختتامیه جشنواره فیلم فجر

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در شرایطی به برندگان سیمرغ در جشنواره فیلم فجر پرداخته که در گزارش خود همچنان به دنبال حاشیه سازی برای اثر «به وقت شام» حرکت کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در پی برگزاری اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و اعلام برندگان سیمرغ این جشنواره، با انتشار گزارشی در شرایطی به بازتاب این موضوع پرداخته که برای معرفی همه برندگان تنها یه یک جمله اکتفا می‌کند، اما وقتی به نام اثر «ابراهیم حاتمی کیا» با نام «به وقت شام» می‌رسد، با پرداختن به اظهارات وی در این مراسم، تلاش می‌کند تا همچنان برای وی و ساخته جدیدش حاشیه سازی کند.

بی‌بی‌سی فارسی در بخشی از گزارش خود که به این اثر اختصاص داده است، می‌نویسد: «فیلم "به وقت شام" با مضمون داعش ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا سیمرغ بلورین بهترین موسیقی فیلم، بهترین کارگردانی و صداگذاری را گرفت. آقای حاتمی‌کیا وقتی برای دریافت جایزه خود روی صحنه آمد، به شدت از صداوسیما به ویژه شبکه دو و سه تلویزیون و برخی سینماگران که منتقد فیلم او بودند انتقاد کرد و گفت که شکایتش را پیش خدا می‌برد. بعد از حملات تند آقای حاتمی‌کیا، آقای رشیدپور گفت که از او برای شرکت در برنامه سینمایی هفت دعوت کرده بوده، اما او این دعوت را نپذیرفته است.»

اما چرا بی‌بی‌سی از اثر سینمایی جدید "ابراهیم حاتمی کیا" با نام "به وقت شام" این گونه مخالف است؟!

برای یافتن پاسخ این سؤال نیاز نیست حتی این فیلم را به تماشا بنشینیم و تنها بررسی موضوع ساخت آن برای یافتن دلیل دشمنی ابزارهای رسانه‌ای دولت‌های غربی با آن کاملاً کفایت می‌کند.

"به وقت شام" به داستان خلبان و کمک خلبان هواپیمایی ایرانی می‌پردازد که برای انتقال کمک‌های بشردوستانه به سوریه پرواز می‌کنند اما با اتفاقاتی که رخ می‌دهد در چنگال تروریست‌های داعش اسیر می‌شوند.

"ابراهیم حاتمی کیا" در این اثر بار دیگر همانند آثار گذشته‌اش، به افتخارآفرینان جان برکف سرزمین ایران پرداخته است؛ اینبار ایثارها، شجاعت‌ها و رشادت‌های مدافعین حرم در جنگ با داعش در مقابل دوربین این کارگردان به نام و صاحب سبک کشورمان به نمایش درآمده و بخشی از واقعیت‌های نبرد با تروریسم در منطقه را در اثری سینمایی زنده کرده است.

سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس که نقش کلیدی در مبارزه با تروریسم در منطقه ایفا می‌کند، پس از تماشای این اثر جدید سینمایی، این گونه گفت: "فیلم «به وقت شام» مرا به گریه انداخت؛ از طرف مجاهدین و رزمندگان از حاتمی کیا تشکر می‌کنم.»

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز یکی دیگر از مقاماتی بود که در حاشیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر به تماشای "به وقت شام" نشست؛ وی در صفحه شخصی اینستاگرام خود درباره این فیلم نوشت: "عصر امروز پنجشنبه ۱۹ بهمن به همراه همسرم و تعدادی از معاونان وزارت امور خارجه مهمان آقای ابراهیم حاتمی کیا و دوستان موسسه هنری اوج بودیم و با هم به تماشای «به وقت شام» شاهکار جدید این هنرمند برجسته کشورمان نشستیم. واقعاً بی‌نظیر است."

این واکنش‌ها و موضوع برای اثر سینمایی در شریطی مورد انتقاد بی‌بی‌سی و گروهی از هنرمندنماها قرار می‌گیرد که سال‌هاست غرب و ابزارهای رسانه‌ایشان به شکل‌هایی مختلف از تروریست‌های فعال در سوریه حمایت می‌کنند و افشای واقعیت‌ها در اثری سینمایی طبیعتا به میل آن‌ها خوش نخواهد آمد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل