1642

خشم بی‌بی‌سی از وتو قطعنامه ضد ایرانی توسط روسیه

5 سال قبل

هم رسانی

   خشم بی‌بی‌سی از وتو قطعنامه ضد ایرانی توسط روسیه

روسیه روز دوشنبه قطعنامه پیشنهادی بریتانیا در شورای امنیت سازمان ملل را که در آن از نقض تحریم تسلیحاتی یمن توسط ایران ابراز نگرانی شده بود، وتو کرد.
در پیش نویس قطعنامه پیشنهادی انگلیس از ایران به دلیل عدم جلوگیری از مسلح شدن شورشیان حوثی در یمن انتقاد شده بود. شورای امنیت سازمان ملل با این حال به اتفاق آراء قطعنامه ای را تصویب کرد که در آن بدون اشاره به ایران تحریم های مرتبط با جنگ داخلی یمن تمدید شده است. این قطعنامه را روسیه پیشنهاد کرده بود.

آمریکا و متحدان واشنگتن طی ماههای گذشته به دنبال اعمال فشار بر ایران بر سر پرتاب موشک توسط شورشیان حوثی از یمن به عربستان بودند. عدم تصویب قطعنامه پیشنهادی بریتانیا ضربه ای به تلاشهای آمریکا و متحدانش برای اعمال فشار بر ایران محسوب می شود.

لحن پیش نویس قطعنامه پیشنهادی بریتانیا طی روزها و ساعات گذشته برای جلوگیری از وتوی روسیه بسیار ملایم تر از نسخه اولیه آن شده بود. واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد در توضیح وتوی مسکو تاکید کرد که «هیچگونه مدرکی» دال بر دخالت مستقیم ایران در پرتاب موشک از یمن به عربستان ارائه نشده بود.

قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تصویب ضمن کسب ۹ رای موافق نباید از سوی اعضای دائم این شورا وتو شود. روسیه، چین، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه پنج عضو دائم شورای امنیت هستند.

در فضای رسانه ای پس از این وتو که کاملا نشان دهنده قطب بندی های جدید در منطقه و جهان می باشد برخی رسانه ها همچون بی‌بی‌سی فارسی که در عمل پیاده کننده سیاست های انگلیس می باشد به شدت از این اقدام روس ها خشمگین شده و این اقدام دولت روسیه را نگران کننده خوانده. بی‌بی‌سی به وضوح از قطب بندی ایران و روسیه در مقابل قطب آمریکا و عربستان در منطقه و جهان ابراز نگرانی کرده و در گزارشی خشم خود را از این اقدام روسیه و به نوعی یک نوع تقابل با دولت انگلیس هم بود نشان می دهد.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل