1644

اعتراف بی‌بی‌سی به عدم تحقق اهداف عربستان در یمن

5 سال قبل

هم رسانی

   سلمان بن عبدالعزیز، شاه عربستان سعودی

سلمان بن عبدالعزیز، شاه عربستان سعودی، فرماندهان ارشد نظامی این کشور را برکنار یا بازنشسته کرد.
ژنرال عبدالرحمان بن صالح البنیان، رئیس ستادکل ارتش و همچنین فرمانده نیروی زمینی، نیروی هوایی و پدافند هوایی در بین برکنار شدگان هستند. دلیل این کار ملک سلمان، هنوز مشخص نیست. همچنین وی چندین مقام بلند پایه وزارت کشور را نیز تغییر داده است.

در این بین بی‌بی‌سی فارسی در یک رویکرد غیر حرفه ای و جانبدارانه کار را به جایی رسانده حتی اخبار اخراج فرماندهان ارشد نظامی در عربستان را که ادامه پاکسازی مسئولین سعودی توسط محمد بن سلمان محسوب می شود را "ترمیم" و در راستای مبارزه با فساد تحلیل کرده است!

بی‌بی‌سی فارسی در اینباره نوشته است " این ترمیم گسترده دیگری در نهادهای سعودی است که در دوره ملک سلمان شروع شده، هرچند نیروی محرکه آن یک بار دیگر پسر او و ولیعهد، شاهزاده محمد بن سلمان است."

جالب تر آنکه گرچه این رسانه انگلسی در انتخاب تیتر خود از واژه "برکناری" استفاده کرده ولی در متن خبر این برکناری ها را به ادامه طرح مبارزه با فساد در عربستان سعودی منتسب کرده است!

اما این تمام ماجرای بی‌بی‌سی در نوع مواجهه با این موضوع نبوده و این شبکه در عین حال که سعی می کند جنس برخورد پادشاه عربستان را قلب کرده و آن را در راستای ترمیم ارتش عربستان نشان دهد اما یک اعتراف بزرگ هم در لابلای تحلیل های یکجانبه گرایانه خود و آن اعتراف به علت اصلی برکناری این فرماندهان که شکست در جنگ یمن بوده است می کند. بی‌بی‌سی در این خصوص اینگونه بیان می کند: "برکناری فرماندهان ارتش عربستان ناشی از عدم تحقق اهداف این کشور در جنگ یمن است. جدا از هزینه های نیروهای انسانی، عربستان سعودی در جنگ یمن تاکنون 85 میلیارد دلار متحمل هزینه شده است.

مهمترین مشکل عربستان در جنگ با یمن نداشتن نیروی زمینی نظامی است؛ ریاض تنها با اتّکا به نیروی هوایی خود در این جنگ باعث افزایش تلفات غیر نظامیان و درنتیجه فشار های بین المللی علیه این کشور شده است."


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل