1647

اعتراف بی‌بی‌سی فارسی از قول رئیس مرکز ضد تروریسم پلیس بریتانیا

4 سال قبل

هم رسانی

   مارک رولی رئیس مرکز ضد تروریسم پلیس بریتانیا

از سال 2001 به این سو شاهد فعالیت های جریان های راست افراطی در غرب همزمان با حوادث 11 سپتامبر بودیم. این فعالیت ها در کشورهایی مانند انگلستان عمدتاً ماهیتی ضدمهاجران و ضداسلامی داشته است.
رشد جریان های افراطی در کشورهایی مانند انگلستان تا بدانجا بوده است که حتی رسانه ها و مقام های این کشور نیز این روزها قادر به انکار کردن نگرانی ها در این باره نیستند. به طور مثال چندی قبل بی‌بی‌سی به نقل از رئیس مرکز ضد تروریسم پلیس بریتانیا نسبت به تهدید روزافزون تروریسم راست افراطی هشدار داد.

مارک رولی گفت سال گذشته چهار طرح تروریستی گروه‌های راست افراطی خنثی شدند. او گفت آنها (راست‌گرایان افراطی) به نابردباری‌ها دامن می‌زنند، از نارضایتی‌های موجود سوءاستفاده می‌کنند و باعث بی‌اعتمادی به نهادها و موسسات دولتی می‌شوند.

یکی از چهار طرح خنثی شده توسط پلیس به ایتن استیبلز بر می‌گردد که به برتری نژاد سفید اعتقاد دارد. در حال حاضر ۶۰۰ مورد تحقیقات در این باره در جریان است و بیش از ۳ هزار نفر در فهرست اعضای مدنظر پلیس قرار دارند.

به گزارش بی‌بی‌سی، رولی در سخنان خود به تامی رابینسون، موسس و رهبر پیشین جنبش اتحادیه دفاعی انگلستان و جیدا فرانسن، معاون رهبر گروه "ابتدا بریتانیا" به عنوان چهره‌هایی از راست افراطی اشاره کرد که باعث بروز تنش می‌شوند.

رئیس مرکز ضد تروریسم پلیس بریتانیا به بی‌بی‌سی گفته است: "فکر نمی‌کنم رشد تهدید تروریستی راست افراطی به خوبی توضیح داده شده باشد و این یکی از کارهایی است که من قصد انجام آن را دارم."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل