1651

بی‌بی‌سی از ایران چه انتظاری دارد؟!

4 سال قبل

هم رسانی

   عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به واکنش وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص نقض پیمان غرب در قبال برجام پرداخته و به گونه‌ای این موضوع را بازتاب می‌دهد که گویی از ایران توقع دارد در هر صورتی به برجام پایبند بماند!!!

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از گزارش‌های اخیر خود به اظهارات قاطعانه یکی از مسئولین وزارت امور خارجه ایران در خصوص بدعهدی‌های طرف غربی در جریان برجام واکنش نشان داده است.

این شبکه سلطنتی انگلیسی به شکلی این اظهارات را بازتاب داده و به آن واکنش نشان می‌دهد که گویا از کشورمان انتظار دارد تحت هر شرایطی، حتی از غرب به طور کلی برجام را زیرپا گذاشت هم، به آن متعهد مانده و آن را تمام و کمال اجرایی کند.

بی‌بی‌سی فارسی در بخشی گزارش خود نوشته است: «عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، می‌گوید اگر "فضای نااطمینانی" حول برجام ادامه یابد و ایران از منافع توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی بهره کاملی نبرد، دیگر نمی‌تواند در این توافق باقی بماند.

آقای عراقچی که در اندیشکده چتم هاوس، در لندن سخن می‌گفت، به "سوءتفاهم‌ها و توهم‌ها" درباره توافق هسته‌ای اشاره کرد و ضمن تاکید بر پایبندی ایران به عدم ساخت سلاح هسته‌ای، هشدار داد که اگر برجام از دست برود، مساله هسته‌ای ایران به بحرانی جهانی تبدیل خواهد شد.

با روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا، او و دیگر مقام‌های دولت این کشور علیه توافق هسته‌ای با ایران موضع گرفته‌اند و خواهان تجدیدنظر در آن هستند. چند قدرت غربی دیگر هم، به ویژه فرانسه، روی مذاکره با ایران برای محدودیت برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای آن تاکید دارند.»

اما در چه شرایطی بی‌بی‌سی این انتظار را از ایران دارد؛ در شرایطی که بارها و بارها تمامی نهادها و مفامات بین المللی و مرج در خصوص برجام، از آژانس بین المللی انرژی اتمی گرفته تا اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد، شورای امنیت و ... و حتی اعضای اروپایی و شرقی گروه 1+5، همگی به پایبندی کامل ایران به برجام اذعان نموده و مُهر تأیید زده‌اند.

اما در مقابل از طرف غرب و به خصوص آمریکا چه اتفاقی افتاد؟!

آیا ایالات متحده هماند تعهدی که داده موانع در مسیر تبادلات بانکی با ایران را برداشت؟!

آیا مانع فروش هواپیمای مسافربری به کشورمان نشد؟!

آیا از دستبرد زدن به اموال و دارایی بلوکه شده ایرانیان در آمریکا دست برداشت؟!

آیا تحریم‌ها در عمل لغو شده است؟!

ما حتی شاهد تلاش‌های رسمی دولت آمریکا برای لغو برجام و خروج از آن بوده و هستیم؛ تحریم‌هایی دیگر با بهانه‌هایی تازه‌تر علیه ایران و ایرانیان اعمال می‌شود و تهدیدها علیه امنیت کشورمان روز به روز افزایش می‌یابد.

در چنین شرایطی باید این سؤال اساسی را پرسید که آیا برجام تعهد و قراردادی دو سویه است، یا تنها ایران متعهد شده که به هر دلیل و در هر شرایطی مطابق میل آن‌ها گام بردارد؟!

اگر وضعیت نقض برجام توسط آمریکا را بررسی کنیم یقیناً باید لیستی با ده‌ها ردیف تهیه شود که باز هم همه‌اش نبوده و بسیاری از قلم می افتد و در زیر به تعدادی از آن‌ها به طور جزئی اشاره می‌کنیم:

 • منع فروش بوئینگ به ایران

 • وضع قانون عدالت برای قربانیان حملات تروریستی ایران!

 • برداشت غرامت دو میلیارد دلاری دیوان عالی آمریکا از اموال بلوکه شده ایران

 • ممنوعیت خرید آب سنگین از ایران

 • وضع قانون شفافیت تأمین مالی تروریسم ایران

 • وضع قانون عدم تسامح با تروریسم در قالب منع و تحریم موشک‌های بالستیک ایران

 • طرح تحریم همه افراد وابسته به سپاه پاسداران

 • طرح تحریم ضد ایرانی به بهانه حملات سایبری

 • مانع تراشی برای لغو سایر تحریم‌های هسته‌ای و بانکی

 • وضع قانون نظارت بر سیاست ایران

 • معرفی ایران در صدر کشورهای حامی تروریسم
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل