1664

مصاحبه جنگ طلبانه وزیر امور خارجه انگلستان با بی‌بی‌سی و تهدید سوریه به حمله نظامی

5 سال قبل

هم رسانی

   وزیر امور خارجه انگلیس

علیرغم اتهامات مداوم برخی کشورهای غربی مبنی بر استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی، دمشق به شدت تمامی این ادعاها را رد کرده است.
سوریه زرادخانه‌های تسلیحات شیمیایی خود را حدود هفت سال پیش از بین برد و سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی (OPCW)، تخریب کامل این تسلیحات شیمیایی را تأیید کرد.

با اینحال «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه انگلیس در مصاحبه با شبکه «بی‌بی‌سی»، تصریح کرد که اگر شواهدی مبنی بر استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی موجود باشد، انگلیس احتمالاً از حمله شیمیایی علیه دولت سوریه حمایت می کند.

وی در مصاحبه خود گفت: «اگر بدانیم که چنین چیزی رخ داده است و بتوانیم اثبات کنیم و اگر پیشنهاد اقدام (نظامی) مطرح شود که انگلیس بتواند در آن مفید واقع شود، فکر می‌کنم، باید به طوری جدی این مسئله (حمله هوایی به دولت سوریه) را بررسی کنیم».

اظهارات جانسون یک روز بعد از آن مطرح شد که «کلاه سفیدها» مدعی شدند دولت سوریه، شهرک «الشیفونیه» در «غوطه شرقی» را با گاز سارین مورد هدف قرار داده است که این امر به کشته شدن یک کودک و احساس خفگی در میان غیرنظامیان منجر شده است.

کلاه‌سفیدها که نزدیک به معارضان سوری هستند در حالی چنین ادعاهایی را مطرح کرده‌اند که چندی پیش منابع محلی به مقامات روسی گفته بودند که تروریست‌های جبهه‌النصره با همکاری نیروهای موسوم به کلاه‌سفیدها قصد دارند تا مخازن گاز کلر وارد شهرکی در سوریه کنند و اقدامات تحریک آمیزی را صورت دهند. پیش از این نیز، «امانوئل ماکرون» وزیر امور خارجه فرانسه ادعاهایی شبیه به جانسون مطرح کرد و اوایل ماه جاری میلادی گفت که فرانسه در صورتیکه حقایقی مبنی بر استفاده دولت سوریه از سلاح‌های کشتار جمعی علیه غیرنظامیان بیابد، به دولت دمشق حمله خواهد کرد.

به گفته منابع محلی، تروریست‌های جبهه‌النصره 12 فوریه (23 بهمن‌ماه) سه خودرو حاوی بیش از 20 سیلند گاز کلر وارد این منطقه کرده‌اند که تجهیزات حفاظت فردی نیز به همراه این سیلندرها بوده است.

مرکز روسی وابسته به وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، این شواهد از این امر حکایت دارد که تروریست‌های جبهه‌النصره به همراه کلاه‌سفیدها در حال توطئه برای انجام اقدام تحریک آمیز دیگری با استفاده از تسلیحات شیمیایی در استان ادلب هستند و قصد دارند مقامات دمشق را به استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه ساکنان محلی متهم کنند. دمشق به طور مداوم اتهاماتی مبنی بر استفاده از تسلیحات شیمیایی را رد کرده و تأکید کرده است که هیچ سلاح کشتار جمعی ندارد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل