1665

بی‌بی‌سی فارسی از توهم مدینه فاضله تا رویای برابری جنسی در غرب

4 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی فارسی از توهم مدینه فاضله تا رویای برابری جنسی در غرب

بی‌بی‌سی فارسی از جمله رسانه هایی است که بارها حمله به وضعیت زندگی زنان در کشورهای اسلامی و به ویژه ایران را به عنوان یکی از رسالت های خط خبری خود مورد توجه قرار داده است.
این رسانه بارها و بارها به انتقاد از برخی قوانین و عرف های جامعه ایرانی و به قول این رسانه مردسالار پرداخته است. حضور جریان افراطی فمنیستی بهایی در این رسانه علت اصلی توجه و برجسته سازی اینگونه موضوعات در قبال جامعه ایران است.

این رفتار و پوشش در خصوص وضعیت زنان در ایران، غرب را مدینه فاضله ای قرار داده و سعی می کند که افکار مخاطبان و به ویژه زنان جوان طبقه متوسط جدید را تحت تأثیر قرار داده. این همه در حالی است که این روزها مدینه فاضله کالانگر به زیبایی زن در غرب کاری کرده است که بحران سوء استفاده جنسی از زنان در اروپا و آمریکا به رسوایی کم نظیر بدل شود. رسوایی که بسیاری از مردان قدرتمند عرصه های سیاسی، اقتصادی و هنری در مراکز تصمیم گیر و تصمیم ساز دولتی آمریکا، انگلستان، آلمان، فرانسه، استرالیا، کانادا و... به راحتی به خود اجازه دست¬درازی و تعدی به زنان را می دهند. در سطح جامعه در این کشورها آزار، اذیت و تجاوز به زنان در حد بی نهایت به آستانه بحران رسیده است. 

در قرن بیست و یکم این مدینه فاضله در خصوص برابری دستمزدها مردان و زنان نیز در اروپا و آمریکا وجود ندارد. جالب آنکه این عدم برابری در داخل خود بی‌بی‌سی کار را به جایی رسانید که مدتی قبل یکی از سردبیران زن بی‌بی‌سی در اعتراض به تبعیض در دستمزد زن و مرد در این شبکه استعفا کرد. خانم گریسی گفته بود که نمی‌تواند با "تبعیض غیرقانونی در پرداخت حقوق" در بی‌بی‌سی "کنار بیاید". تعدادی از کارکنان زن بی‌بی‌سی از جمله لیز دوست و میشل حسین از این اقدام خانم گریسی حمایت کرده‌اند.

در سطح کلان تر این روند تا آنجا پیش رفته است که هر ساله هزاران تن در سراسر اروپا در اعتراض به وجود نابربری در این جوامع دست به اعتراض می زنند. به طور مثال چندی قبل و به مناسبت روز زن در 8 مارس 2018، زنان اسپانیا سر کار خود نرفتند. هدف از این اعتصاب برجسته‌تر کردن تبعیض جنسیتی، خشونت خانگی و شکاف در حقوق میان مردان و زنان بود. طبق تحقیقی که اخیرا صورت گرفته، زنان اسپانیایی ۱۳ درصد کمتر از مردان حقوق می‌گیرند. شرایط کاری آنها همچنین نامساعدتر از شرایط کاری مردان است. شرکت‌کنندگان این اعتصاب بی‌سابقه خواهان برابری میان مردان و زنان شدند.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل