1674

وقتی آتئیست بزرگ می‌میرد!

4 سال قبل

هم رسانی

   استیون هاوکینگ، فیزیک دانی با اعتقادات ضد خدایی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی بدون اشاره به واقعیت‌ها از مرگ "استیون هاوکینگ" گزارش داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی بدون اینکه هیچ اشاره‌ای به اعتقادات ضد الهی "استیون هاوکینگ" داشته باشد، در گزارشی به مرگ وی واکنش نشان داده است.

بی‌بی‌سی پرشین در این گزارش با اعلام خبر فوت این فیزیک‌دان، نوشته است: «خانواده فیزیکدان برجسته بریتانیایی می‌گوید او در سن ۷۶ سالگی درگذشته است.

او به خاطر دستاوردهای علمی بزرگی در زمینه سیاهچاله‌ها و نسبیت عام مشهور بود و چند کتاب علمی به زبان مفهوم و ساده نوشته بود که مشهورترین آنها "تاریخچه مختصر زمان" بود.

زندگی استیون هاوکینگ به روایت تصویر

لوسی، رابرت و تیم فرزندان او نوشتند: "امروز از اینکه پدر عزیزمان درگذشته به نهایت غمگین هستیم."

"او یک دانشمند بزرگ و یک مرد فوق العاده بود که آثار و میراثش برای سال‌های طولانی زنده خواهد بود."

آن‌ها "شهامت و پشتکار" پدرشان را ستودند و نوشتند که "نبوغ و شوخ طبعی‌اش" الهام بخش بسیاری در سراسر جهان بود.»

اما جالب اینجاست که بی‌بی‌سی در این خبر فقط به بُعد علمی شخصیت استیون هاوکینگ پرداخته است و هیچ اشاره‌ای به نظریات در ظاهر علمی و در واقع اعتقادی مشهور او در خصوص عدم وجود خدا ندارد.

هاوکینگ در یکی از این اظهارنظرهای عجیب، در مصاحبه با نشریه اسپانیایی «آل موندو» با قاطعیت گفت: "طبیعی است که پیش از درک دانش به خلق هستی به دست یک خداوندگار باور داشته باشیم. اما اکنون و در این عصر، دانش توضیحی مجاب‌کننده‌تر در اختیار ما قرار می‌دهد. آنچه من به عنوان بازخوانی ذهن خدا مطرح کردم؛ کنایه به این بود که ما اگر به نظریهٔ همه چیز برسیم، می‌توانیم جهان را مانند خدا ببینیم، اگر چنین خدایی وجود می‌داشت؛ اما خدایی وجود ندارد. من یک بی خدا هستم. دین به معجزه باور دارد، اما چنین رخدادهایی با علم ناسازگارند."

او در جایی دیگر نیز بر این عقیده پافشاری کرده و تکرار کرده بود که "دانش دلایل متقاعد کننده تری برای منشأ وجود جهان ارائه می‌دهد و معجزات مذهبی با حقایق علمی همخوانی ندارند. پیش از اینکه ما علم را درک کنیم، طبیعی بود که به وجود خدا متوسل شویم؛ اما امروز علم دلایل قانع کننده تری ارائه می‌دهد."

هاوکینگ در کتاب "تدبیر بزرگ" خود باز هم خلقت دنیا را امری خود به خودی دانسته و می‌نویسد: "به دلیل وجود قانونی همچون گرانش، جهان می‌تواند خودش را از هیچ چیز بیافریند. به دلیل همین آفرینش خودبه‌خودی است که به‌جای هیچ چیز، چیزهایی وجود دارد. جهان وجود دارد و ما وجود داریم. نیازی نیست به خدا متوسّل شویم که فتیله آبی را برافروزد تا جهان به حرکت درآید".

اینجا فضایی برای بیان دلایل عقلی و نقلی در رد ادعای هاوکینگ نیست و این ادعا به قدری سطحی و غلطی واضح است که شاید نیازی به بیان دلایل مختلف آن نیز نباشد؛ هرچند برای رد آن می‌توان صفحه‌ها دلیل قانع کننده و منطقی و حتی علمی نوشت.

نکته قابل توجه این است که فردی بدون اعتقاد به وجود ذات خداوند، در 76 سالگی می‌میرد و در میابد که با هیچ علم و منطق و زبانی اگر خداوند نخواهد نمی‌شود قدمی از قدم برداشت.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل