1678

گره‌های برجام در آمریکا کور شده است!

4 سال قبل

هم رسانی

   ژنرال جوزف وتل، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا در خاورمیانه

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی از ادامه اختلافات گسترده در میان مقامات ارشد آمریکایی بر روی مسئله برجام گزارش داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با پرداختن به حمایت یک فرمانده ارشد آمریکایی از برجام، به وجود اختلافات گسترده در این خصوص و در میان مقامات ایالات متحده اذعان نموده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش می‌نویسد: «ژنرال جوزف وتل، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا در خاورمیانه، از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی موسوم به برجام حمایت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز این فرمانده ارشد آمریکایی گفته است که "برجام یکی از مهم‌ترین تهدیدها از سوی ایران را برای ما حل کرده است؛ بنابر این اگر برجام از بین برود آن وقت ما باید راه حل دیگری برای برخورد با برنامه هسته‌ای ایران پیدا کنیم."

این فرمانده نظامی ارشد آمریکایی درباره راه حل احتمالی جایگزین برجام جزئیاتی ارائه نکرده است.

ژنرال وتل گفته است که "به نظرم در منطقه این نگرانی وجود دارد که اگر این تهدید مشخص از طریق برجام کنترل نشود، ما چگونه می‌توانیم با آن مقابله کنیم. در حال حاضر فکر می‌کنم که (برجام) به نفع ماست."»

اما همانطور که می دانید این اولین و آخرین اخلاف نظر آشکار در درون مقامات آمریکایی بر روی موضوع برجام نیست؛ ما پیشتر نیز شاهد همین اختلافات حتی به طور گسترده‌تر در درون کاخ سفید بوده‌ایم.

اختلاف نظر عمیق دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده با وزیر امور خارجه کابینه‌اش که مسئول اصلی رسیدگی به برجام است، به قدری بالا گرفت که کار به برکناری رکس تیلرسون از این مقام کشید؛ یک برکناری که دلیل آن به طور رسمی اختلاف عمیق بر سر ایران و برجام اعلام شد.

سناتورهای مختلف سنا و کنگره، مقامات مختلف نظامی – امنیتی، اقشار مختلف مردم، سیاستمداران و کارشناسان، روزنامه نگاران و بسیاری دیگر از گروه‌ها در ایالات متحده جزو افرادی شناخته می‌شوند که علنی با اظهار نظرهای خود در حمایت از برجام، با کاخ سفید و شخص رئیس جمهور آمریکا به تضاد برخورده‌اند.

از طرفی این تضاد از داخل مرزهای آمریکا نیز فراتر رفته است؛ با اذعان چندین و چند باره آژانس بین المللی انرژی اتمی، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و ... به پایبندی همه جانبه و کامل ایران به برجام، بیش از پیش بدعهدی‌های آمریکا به چشم آمده و همین باعث شده است که اختلافات میان کشورهای اروپایی و کاخ سفید که دوستان قدیمی بوده‌اند و یا حتی تزلزل در روابط دولت آمریکا با سازمان ملل نیز محسوس باشد.

به اذعان همه مخالفان سیاست‌های کاخ سفید، پافشاری بی دلیل ترامپ بر نقض برجام، راه‌های حل مسالمت آمیز مشکلات و ادامه دیپلماسی را می‌بندد و همین امر باعث تشدید اختلافات خواهد بود و رئیس جمهور آمریکا نیز معتقد است برجام کاملاً اشتباه نوشته شده و با منافع آمریکا در تضاد است و به همین دلیل هرگز تن به اجرای آن نخواهد داد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل