1681

ثروت و تجارت در مقابل جان انسان‌ها

4 سال قبل

هم رسانی

   اعتراض دانش آموزان به قوانین مربوط به سلاح در آمریکا

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از اعتراض دانش آموزان جهان به سیاست‌های مربوط به نگهداری و حمل سلاح در آمریکا خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به تازگی بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، از اعتراض دانش آموزان جهان به قوانین مربوط به خرید، نگهداری و حمل سلاح در ایالات متحده آمریکا خبر داده است؛ قوانینی که سیاست‌های کلان چند صد ساله را به خود به همراه داشته و هرگز هیچ اتفاقی نتوانسته است تا کنون آن را تغییر دهد.

بی‌بی‌سی فارسی در بخشی از این گزارش نوشته است: «ده‌ها هزار نفر که اکثر آنها دانش‌آموزند در پایتخت آمریکا و ۸۰۰ شهر دیگر از جمله لندن، سیدنی و توکیو با هدف اصلاح قوانین خرید و مالکیت اسلحه در ایالات متحده راهپیمایی کرده‌اند.

ایده برگزاری این راهپیمایی ماه گذشته در شهر پارکلند فلوریدا رقم خورد؛ جایی که یک دانش‌آموز اخراجی به نام نیکلاس کروز به دبیرستان مارجوری استونمن رفت و هم شاگردی‌ها و مربیان سابق خودش را به رگبار بست؛ ۱۷ نفر را کشت و همین تعداد را هم راهی بیمارستان کرد.

پس از آن کشتار یک بار دیگر جنبش اعتراضی به قوانین اسلحه در آمریکا قوت گرفت و دانش‌آموزان دبیرستان مارجوری استونمن به رهبران این جنبش تبدیل شدند که در میان دانش‌آموزان پا گرفته بود. آن‌ها اعلام کردند که برای فشار بر سیاست‌گذاران در کنگره و کاخ‌سفید امروز (۲۴ مارس - چهارم فروردین) در پایتخت یک راهپیمایی بزرگ ترتیب خواهند داد.

با استقبال از این جنبش که شعار خود را "مدرسه امن" و "دیگر بس است" قرار داده، در اکثر شهرهای آمریکا و حتی پایتخت‌های کشورهای دیگر هم دانش‌آموزان با اعلام همبستگی با این فراخوان برای برگزاری تجمع‌های مشابه برنامه‌ریزی کردند.»

حادثه تیراندازی در این دبیرستان با 17 کشته، اولین حادثه از این نوع در آمریکا نبوده است و بر اساس مشاهده روند جاری در جامعه ایالات متحده، طبیعتاً آخرین آن نیز نخواهد بود.

حادثه تیراندازی در دبستانی در شهر «سن‌برناردینو» در ایالت کالیفرنیا با 4 کشته یکی دیگر از نمونه‌های این دسته از خشونت‌هاست.

تیراندازی در یکی از مدرسه‌های شهر «اسپوکان» در واشنگتن با 6 مصدوم و 2 کشته نیز حادثه دیگری بود که درس سال 1396، سلاح را با دانش آموزان آمریکایی در یک تیتر خبری قرار داده بود.

تیراندازی در دبیرستانی در شهر «سیاتل» ایالت واشنگتن با 3 کشته، تیراندازی در مدرسه «سندی‌هوک» در شهر «نیوتاون» ایالت کانتیکت با 30 کشته و ... نیز از جمله همین حوادث هستند که در تاریخ آمریکا ثبت شده‌اند.

از ابتدای سال 2000 میلادی تا 8 ماه نخست سال 2017، آمارها نشان می‌دهند که بیش از 150 دانش آموز آمریکایی در اثر استفاده از سلاح در مدرسه‌شان توسط یک دانش آموز یا فرد مهاجم جانشان را از دست داده‌اند.

این آمارها از این واقعیت تلخ و هولناک حکایت دارند که هر دو تا 3 هفته یک بار امنیت دانش آموزان در آمریکا با خطر مواجه می‌شود.

در چنین وضعیتی نه تنها هیچ گاه قوانین مربوط به خرید و فروش، حمل و نگهداری از سلاح در آمریکا تغییر چندانی نکرده است، بلکه اظهارات مقامات ارشد این کشور نشان می‌دهد که نباید امیدی به تغییر آن داشت.

دونالد ترامپ، رئیس جممهور ایالات متحده به دنبال طرحی است که به بهانه افزایش ایمنی دانش آموزان و مدارس، معلمان آمریکایی را به سلاح گرم تجهیز کند و این یعنی افزایش تعداد سلاح‌ها و حضور همیشگی آن در مدارس که خود به اذعان بسیاری از کارشناسان خطر را افزایش می‌دهد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل