1690

وقتی بی بی سی هم دلیل نزدیکی عربستان به اسرائیل را ایران می خواند

4 سال قبل

هم رسانی

   وقتی بی بی سی هم دلیل نزدیکی عربستان به اسرائیل را ایران می خواند

اخیرا محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در گفتگو با مجله آتلانتیک گفته است: ما منافع مشترک زیادی با اسرائیل داریم. وی در صحبت های خود که حاکی از مشروعیت بخشیدن به رژیم جنایتکار صهیونیستی بود افزود: معتقدیم این حق فلسطینی ها و اسرائیلی ها است که در سرزمین شان زندگی کنند.
ارتباطات پنهانی سعودی ها با رژیم صهیونیستی با قدرت گرفتن محمدبن سلمان ولیعهد بی تجربه سعودی هر بار توسط رسانه های خارجی درز پیدا کرده و هیچگاه نیز با واکنش منفی این دو رژیم مواجه نشده است.

تحلیل گران و برخی از رسانه ها همچون بی بی سی فارسی بر این باورند که نظم جدید منطقه ای تحت تاثیر قدرت گرفتن محور مقاومت در حال شکل گیری است. نظمی که یک طرف آن ایران به همراه عراق، سوریه، لبنان و یمن قرار دارد و حتی این محور توانسته از نقش روسیه نیز به نفع خود استقاده کند. در طرف دیگر عربستان قرار دارد که با شکست های متعدد در ماجراجویی های فتنه سوریه، استعفای حریری نخست وزیر لبنان و جنگ بی فرجام علیه یمن به بازیگری تنها تبدیل شده و در صدد است تا ضمن عمق بخشیدن با آمریکا به عنوان بازیگر فرامنطقه ای، روابط خود را با یک دولت قوی در منطقه قوت ببخشد تا وزنه جبهه ضدایرانی را بیشتر کند. از همین رو عادی سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی بر پایه آنچه منافع مشترک میخواند(یعنی دشمنی با انقلاب اسلامی) را مدت هاست در دستور کار قرار داده است. به همین دلیل این مصاحبه برای تحلیل گران آنچنان شوکه کننده نبوده است.

در این بین نکته جالب این است که شبکه ای همچون بی بی سی فارسی که در این سال ها حامی اصلی جنایت های سعودی بوده هم اعتراف به این امر می کند دلیل اصلی نزدیکی های این روزهای سعودی ها به اسرائیل را ایران و محور مقاومت در منطقه می داند.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل