1697

عامل قتل‌عام مردم در غوطه شرقی کیست؟!

5 سال قبل

هم رسانی

   غوطه شرقی دمشق

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی بدون اشاره به عامل جنایات در غوطه شرقی دمشق، دولت بشار اسد را به قتل‌عام مردم سوریه متهم می‌کند.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در ادامه واکنش‌های نصفه و نیمه‌اش به تحولات و رویدادهای این روزهای غوطه شرقی دمشق، با انتشار گزارشی، دولت بشار اسد را به حمله شیمیایی و قتل‌عام مردم سوریه متهم کرده است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی که با تیتر «غوطه شرقی؛ دست‌کم ۷۰ نفر در حمله شیمیایی دوما کشته شدند» منتشر کرده، نوشته است: «تصاویر تکان‌دهنده‌ای از اجساد و قربانیان در شهر دوما سوریه در حومه دمشق منتشر شده که به گفته امدادگران و گروه‌های پزشکی بر اثر خفگی ناشی از یک حمله شیمیایی جان داده‌اند. هنوز هیچ منبع مستقلی این گزارش‌ها را تایید نکرده و آمار متفاوتی هم از تعداد قربانیان منتشر شده است.

کلاه سفیدها که وظیفه امدادرسانی در مناطق جنگ‌زده سوریه را برعهده دارند تصاویری منتشر کرده‌اند که اجساد بی‌جان را در زیرزمین‌ها نشان می‌دهد. آنها می‌گویند این قربانیان بر اثر استنشاق گازهای سمی جان داده‌اند.

بنابر گزارش این گروه‌های امدادی، احتمالا تعداد قربانیان افزایش خواهد یافت.

گروه‌های امدادی و رسانه‌های نزدیک به مخالفان دولت در غوطه آمارهای متفاوتی از تعداد کشته‌شدگان این حمله ادعایی گزارش کرده‌اند؛ در گزارش اولیه تعداد کشته‌شدگان ۱۵۰ نفر اعلام شده بود اما ساعتی بعد این تعداد به ۷۰ نفر کاهش یافت و همزمان یک رسانه مخالفان در دوما هشدار داده که ممکن آمار قربانیان با جستجو در زیرزمین‌های مسکونی اطراف محل واقعه افزایش یابد.»

بی‌بی‌سی با آمریکا را منبع اتهام‌زنی به دولت سوریه معرفی کرده و ادامه می‌دهد: «وزارت خارجه آمریکا هم در بیانیه‌ای اعلام کرده که مشغول بررسی گزارش‌ها در این رابطه است و همزمان روسیه را که دوشادوش دولت سوریه قرار گرفته را مسئول هرگونه جنایت و حمله شیمیایی ادعایی دانسته است.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده: "این که رژیم (بشار اسد) سابقه استفاده از سلاح شیمیایی علیه مردم خودش را دارد غیرقابل انکار است... در نهایت این روسیه است که باید مسئولیت حملات بی‌رحمانه و بی‌شمار علیه مردم سوریه را برعهده بگیرد."»

مقامات رسمی دولت سوریه و همچنین مقامات ارشد سیاسی و نظامی روسیه هم این ادعای اخیر و هم ادعاهای قبلی مربوط به حمله هسته‌ای خود به غوطه شرقی را شدیدا رد کرده و آن را بازی سیاسی غرب و حامیان داعش برای فریب افکار عمومی دانستند.

اما در طرف مقابل هر روز اسناد جدیدی یافت می‌شود که گویای استفاده تروریست‌ها از تسلیحات شیمیایی در غوطه شرقی دمشق است.

یکی از این موارد به کشف کارگاه مخفی ساخت تسلیحات شیمیایی تروریست‌ها در این منطقه برمی‌گردد که در روزهای پایانی سال قبل شناسایی و تجهیزات مختلفی از این جنایت به دست آمد.

جالب است بدانید که در این کارگاه‌، تجهیزات و برچسب‌های جعلی کشف شد که تروریست‌ها با استفاده از آن‌‌ها، حملات شیمیایی خود را به گردن دولت سوریه انداخته و ظاهر را بر علیه دولت بشار اسد آماده می‌کردند.

پیش‌تر نیز اسناد مختلفی در رابطه با همکاری غرب و به ویژه آمریکا با تروریست‌ها در سوریه برای دسترسی و ساخت تسلیحات شیمیایی به دست آمده بود؛ این اسناد و اعترافات مقامات نظامی غربی و تروریست‌های بازداشت شده عضو داعش به وضوح نشان می‌دهند که ایالات متحده آمریکا با همکاری چندین کشور غربی دیگر، مواد اولیه ساخت تسلیحات شیمیایی را به ترکیه رسانده و از طریق مرز این کشور به اردوگاه تروریست‌ها در سوریه منتقل کرده است.

این اسناد گویای این موضوع است که حتی کارشناسان فنی غربی نیز بر روند استفاده تروریست‌ها از این مواد شیمیایی و ساخت تسلیحات مربوطه نظارت داشته‌اند.

علاوه بر این، منابع مختلف به این واقعیت تأکید دارند که گروه‌های مختلف تروریستی در غوطه شرقی در مواجهه با عملیات پاک‌سازی نیروهای مردمی و دولتی سوریه، از مردم و غیرنظامیان به عنوان سپر دفاعی استفاده می‌کنند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل