1698

دلیل نگرانی بی‌بی‌سی برای برنامه‌های نوروزی در ایران چیست؟!

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از سریال نوروزی پایتخت 5

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی ویژه به تحلیل جهت‌دار برنامه‌ها و سریال‌های نوروزی تلویزیون ایران پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی پس از اتمام تعطیلات عید نوروز در ایران با انتشار گزارشی تحلیلی برنامه‌ها و سریال‌های نوروزی در تلویزیون کشورمان را مورد نقد خود قرار داده و از تداوم داشتن حضور برخی چهره‌ها در این سریال‌ها از جمله حضور چندین ساله سریال "پایتخت" ابراز نارضایتی کرده است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی که با تیتر «دوپینگ برنامه‌های نوروزی صداوسیما با ستاره‌های همیشگی» منتشر کرده است، می‌نویسد: «همزمان با سانسوری که در برنامه‌های مختلف نوروزی اتفاق افتاد، نکته قابل توجه به‌ویژه در مجموعه پایتخت عبور از برخی خطوط قرمز و بیان کردن و تصویر کردن برخی چیزها بود که تا به حال در تلویزیون ایران نمایش داده نشده بود.

برخی معتقدند مشارکت سازمان اوج که به نوعی بازوی فرهنگی و رسانه‌ای سپاه پاسداران تلقی می‌شود، در تولید این اثر تلویزیونی ممکن است خطوط قرمز را برای رسیدن به اهداف دیگر، عقب رانده باشد. برخی دیگر هم معتقدند این دوگانگی و تضاد زاییده تعدد مراجع تصمیم‌گیری و ابهام در حد و حدود و خطوط قرمز در سیاست‌های این سازمان است.

علی مصلح منتقد و روزنامه‌نگار هم برگ برنده امسال تلویزیون را در تعطیلات نوروزی دو مجموعه کلاه قرمزی و پایتخت ۵ می‌داند. آقای مصلح در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت: که هر دوی این مجموعه‌ها سابقه محبوبیت و جذب مخاطب داشتند؛ کلاه قرمزی ۹۷ در واقع همان اثری بود که ایرج طهماسب، حمید جبلی و همکارانشان برای پخش در نوروز ۹۶ ساخته بودند اما به دلیل اختلاف نظر با مسئولان شبکه دو تلویزیون با یک سال تاخیر پخش شد و فصل پنجم پایتخت هم با سرمایه گذاری سازمان اوج به تولید رسید، اما دیگر آثار نمایشی(سریالهای تلویزیونی) نوروزی امسال هیچ بازتابی نداشتند؛ حداقل در رسانه‌ها و فضای مجازی .»

بی‌بی‌سی در جایی دیگر به حضور سازمان فرهنگی-هنری اوج در کنار سریال پایتخت اعتراض می‌کند و ادامه می‌دهد: «سازمان هنری و رسانه‌ای اوج که در زمان ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد ایجاد شد معمولا در فیلم‌ها و سریال‌های پربیننده سرمایه‌گذاری می‌کند و در تولید محصولات فرهنگی تلاش می‌کند مواضع سیاسی خاصی را تبلیغ کند. ابراهیم حاتمی‌کیا در جشنواره فیلم فجر از کارکنان این موسسه با لفظ سربازان گمنام امام زمان یاد کرد، واژه‌ای که برای نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در ایران به کار می‌رود.

احسان محمدحسنی رئیس این موسسه هنری رسانه‌ای پیشتر گفته بود که پول تولیدات‌مان را از سپاه می‌گیریم و به آن افتخار می‌کنیم.»

این شبکه سلطنتی انگلیسی در گزارشی کلی و با تیتری که در ظاهر نشان می‌دهد قرار است به همه تولیدات نوروزی صداوسیما ایران بپردازد، به طوری ویژه و خاص سریال "پایتخت" را مورد نقد خود قرار می‌دهد.

این سریال محبوب و پرمخاطب کشورمان که پیش از این چهار سال با داستان‌های مختلف و شخصیت‌هایی ثابت به تلویزیون ایران آمده بود، چرا امسال اعتراض و نقد بی‌بی‌سی را با خود به همراه داشته است؟!

باید پاسخ این سوال را در موضوع این سری از سریال "پایتخت" دانست؛ موضوعی که کاملا با رویدادهای روز منطقه ارتباط دارد و همین موضوع شاید خشم مدیران اصلی این شبکه انگلیسی را به دنبال داشته است.

در "پایتخت 5" خانواده معروف ایرانی این سریال که بر خلاف تولیدات پرتعداد سینما و تلویزیون، کاملا از سطح معمولی جامعه هستند و یک زندگی پرهیاهو، مملو از عاطفه و صمیمی را دارند و به همین دلیل نیز بسیاری از مردم با آن‌ها به راحتی ارتباط برقرار کرده و به عبارتی این روزها همه ایران آن‌ها را می‌شناسند، با اتفاقاتی درگیر مهلکه جنایات تروریست‌ها در سوریه می شوند.

در این سریال یک زن جوان اروپایی که فریب داعش را خورده و اکنون با درک واقعیت‌ها از آن‌ها گریخته است، با این خانواده همراه شده و از جنایات این تروریست‌ها در حق خود، نوزادش و همنوعانش پرده برمی‌دارد.

در قسمت‌های پایانی این سریال اسارت زنان و کودکان این خانواده به دست داعش و شجاعت غیرت‌مندانه مردان آن‌ها در مبارزه با تروریست‌ها به خوبی مفاهیمی مانند مدافعین حرم و ارزش و جایگاه ایثارگری آن‌ها را به مخاطبین ایرانی منتقل نمود و شاید بتوان اصلی‌ترین دلیل مقابله بی‌بی‌سی و دیگر رسانه‌های غربی با این سریال را همین موضوع دانست.

واکنش گسترده فعالین سیاسی، هنری، اجتماعی، فعالین شبکه های اجتماعی و ... به این سریال و به خصوص دو قسمت پایانی آن، کاملا نشان دهنده همین واقعیت است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل