1699

بی‌بی‌سی و بازی در زمین آمریکایی ها

5 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی و بازی در زمین آمریکایی ها

«حمله شیمیایی به دوما» رمز بحران جدیدی است که شاید در آینده از آن به عنوان رخدادی برای برهم خوردن نظم جهانی و وقوع جنگی بزرگ و سرنوشت‌ساز برای جهان یاد شود. ادعاهای واهی، اقدامات غلط و ماجراجویی آمریکا و متحدان غربی و عربی‌اش در منطقه غرب آسیا زمینه‌ساز وقوع جنگی بزرگ شده که یک سوی آن روسیه قرار دارد و در سوی دیگر آن آمریکا.
روند گزارش‌ها نشان می‌دهد که طی دو روز گذشته ناوهای جنگی آمریکایی حرکت به سمت دریای مدیترانه و نزدیک شدن به مرزهای سوریه را آغاز کرده و ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و برخی مقام‌های سیاسی این کشور از روی میز بودن تمامی گزینه ها و سنجش نوع واکنش به رخداد «حمله شیمیایی دوما» خبر می‌دهند. 

در مقابل، مقام‌های سیاسی کشور روسیه با صراحت تمام اعلان کرده‌اند که آماده واکنش به هرگونه تهدید نظامی سوریه از سوی آمریکا هستند و نیروهای خود را در مرزهای سوریه در حالت آماده باش کامل جنگی قرار داده‌اند. مجموع این روندها نشان می‌دهد در مقطع کنونی روسیه و آمریکا در آستانه شروع درگیری نظامی با یکیدگر قرار دارند و در صورت وقوع این حادثه می‌توان اظهار کرد که جهان جنگ بزرگی را تجریه خواهد کرد که می‌تواند تهدیدکننده کل ثبات بین المللی باشد. با تمام این اوصاف برای ترسیم وضعیت بغرنج کنونی می‌توان به چند مولفه اساسی اشاره کرد.

وضعیت معادلات کنونی کشور سوریه را می‌توان مستعد وقوع یک جنگ بزرگ دانست که سازش دیپلماتیک و پشتوانه حقوقی برای حل بحران بسیار اندک می باشد. همچنین، شورای امنیت سازمان ملل نیز توانایی تصمیم‌گیری و حل بحران را ندارد.

در این فضای بحرانی کنونی شبکه بی‌بی‌سی فارسی که وابسته به دولت انگلیس است از همان دقایق اول جبهه خود را مشخص کرده و به عنوان بازوی رسانه ای ترامپ به ایفای نقش می پردازد. بی‌بی‌سی دو تا سناریو را به صورت هم زمان پیش می برد ابتدا سعی می کند زور بازوی آمریکایی ها را به رخ طرف سوری و متحدانش بکشد و سخن از جنگی گسترده به میان می آورد. دومین سناریو را که در پیش گرفته از همان ابتدا ارتش سوریه را عامل حمله دوما معرفی کرد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل