1702

چرا بی‌بی‌سی بحران ارز را بحران سیاسی می خواند؟

4 سال قبل

هم رسانی

   واکنش بی‌بی‌سی به تحولات ارزی در ایران

رسانه‌های غربی از تحولات ارزی در ایران بهره‌برداری سیاسی می‌کنند.

در روز یک شنبه 19 فروردین ماه جاری، قیمت ارز افزایش جهشی داشت و بنا به اخبار منتشر شده نرخ دلار به بیش از 5 هزار و 450 تومان رسید. البته افزایش قیمت ارز در نیمه دوم سال 1396 شروع شده بود و در در حالی که نرخ ارز در شهریور ماه سال گذشته حدود 3 هزار و 800 تومان بود هم اینک به مرز 6 هزار تومان رسیده است. بحران ارزی که در چند روز اخیر با افزایش افسار گسیخته نرخ ارزهای مختلف اتفاق افتاد بار دیگر مساله ایرادات ساختاری اقتصادی کشور را در معرض نگاه مردم و مسوولین قرار دارد.

اما در این بین برخی رسانه های حامی دولت و اصلاح طلب در داخل و برخی رسانه های خارجی همچون بی بی سی فارسی علت افزایش  قیمت دلار  که لحظه‌ای بالا می‌رود و حتی از مرز 6 هزارتومان هم گذشته است، را به توطئه منتقدان رییس‌جمهوری نسبت می‌دهند. به نظر آن ها با این کار به دنبال دو هدف عمده می باشند. هدف اول آن است که بی کفایتی برخی از مسئولین پوشانده می شود و هدف دوم که به نظر هدف اصلی می باشد که امثال بی بی سی برای آن تلاش فراوان دارند ایجاد کردن  بهانه برای برجام 2 و مذاکرات احتمالی با غرب و آمریکا بر سر مسائل منطقه ای و موشکی می باشد.

در انتها به نظر ممهترین مانع موجود در جهت حل بحران پیش آمده این است که برخی مسوولین همچنان با هدایت رسانه هایی همچون بی بی سی فارسی مانند چند سال اخیر در رویای برجامی بالفعل شدن وعده های داده شده برای رفع تحریم ها به سر می برند و حتی در بین برخی از تئوریسن های اصلاحات با پشتیبانی رسانه ای بی بی سی به دنبال برجام 2 بوده و از اساس شرایط جدید را جدی تلقی نکرده اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل