1706

وقتی بی‌بی‌سی حمله موشکی آمریکا به سوریه را مسخره می‌خواند

4 سال قبل

هم رسانی

   واکنش عجیب بی‌بی‌سی به تجاوزگری آمریکا در سوریه

حمله هوایی و موشکی روز شنبه کشورهای آمریکا، انگلستان و فرانسه به مراکز نظامی در سوریه شامل گارد جمهوری تیپ ۱۰۵ دمشق، پایگاه دفاع هوایی جبل قاسیون دمشق، فرودگاه نظامی المزه در دمشق، مرکز تحقیقات علمی برزه دمشق، تیپ ۴۱ نیروهای ویژه در ریف دمشق، مقرهای نظامی نزدیک الرحیبه در قلمون شرق در ریف دمشق و مقرهایی در منطقه الکسوه در ریف دمشق، نتیجه اظهارات و تهدیدات چند روز اخیر دونالد ترامپ و متحدان‌اش در روزهای گذشته بود. 

این حمله در شرایطی اتفاق افتاد که در روزهای گذشته رسانه‌هایی همچون بی بی سی فارسی هیاهو و جنجال خبری گسترده‌ای را پیرامون حمله به حکومت مرکزی و قانونی سوریه انجام داده بودند. با این وجود، گستره و سطح حملات نشان می‌دهد که حملات پیش از آن‌چه که تغییر در معادلات میدانی را دنبال کند، بیشتر یک نمایش برای حفظ پرستیژ غرب بوده است. علاوه بر این، حمله متجاوزانه غرب به سوریه در شرایطی اتفاق افتاد که تا کنون هچگونه سندی از دست داشتن حکومت مرکزی سوریه یا حتی انجام حمله شیمیایی به شهر دوما در غوطه شرقی وجود ندارد. 

ساعاتی پس از آغاز این حمله، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که حملات به سوریه پایان یافته و فعلا برنامه‌ای برای حملات بیشتر وجود ندارد.

در همین زمینه بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی مفصل از واکنش ها به این حمله در بین مخالفین حکومت اسد در سوریه، این حمله را باعث نا امیدی برخی کشورهای عربی همچون عربستان سعودی از آمریکا دانست. بی بی سی در این گزارش بیان داشت که انتظارها این بود که حمله ای مشابه حمله سال 2003 آمریکا به عراق در سوریه تکرار شود که به سرنگونی بشار اسد بیانجامد اما در عمل این حمله هیچ یک از معادلات دو طرف را در جنگ سوریه تغییر نخواهد داد. 

بی‌بی‌سی در این گزارش در انتها این حمله را یک حمله مسخره خواند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل