1716

خشم بی‌بی‌سی از احتمال بسته شدن تلگرام

4 سال قبل

هم رسانی

   واکنش تند بی‌بی‌سی به احتمال مسدود شدن تلگرام در ایران

احتمال مسدود شدن تلگرام در ایران و استفاده مردم از پیام‌رسان‌های داخلی به شدت شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی را خشمگین کرده است.

باتوجه به اینکه امروز فضای مجازی و نقش شبکه های پیام رسان اجتماعی در جامعه بسیار زیاد است و این موضوع از دو جنبه مثبت و منفی   می توان ارزیابی کرد که آثار منفی و آسیب رساندن به جامعه بیشتر از مزایای این شبکه ها است. هرچند پیام رسان هایی مانند تلگرام باعث رشد سریع ارائه اطلاعات شده است اما این پیام رسان ها در دو موضوع می توانند آثار مخربی داشته باشند نخست اینکه پیام رسانی مانند تلگرام× هیچ سروری در ایران ندارد و تمام اطلاعات ایرانیان که بسیار مهم است مانند اطلاعات مالی تا شناخت از جامعه در اختیار این شبکه قرار بگیرد.

از سوی دیگر، فعالیت دشمنان کشور در شبکه تلگرام باعث ایجاد فضایی پر شایعه شده که نمونه آن را در چند ماه گذشته مشاهده کردیم. بنابر این گزارش امروز نفوذ شبکه تلگرام در بین ایرانیان گسترده شده و این شبکه در قبال تهدیدات اجتماعی و امنیتی ممکن است برای جامعه ما رخ دهد پاسخگو نیست و امروز همه به این همیت رسیده ایم که باید از شبکه های پیام رسان داخلی استفاده کرد اما باتوجه به حواشی پیام رسان های داخلی این موضوع ممکن است با چالش های روبرو شود.

بر همین اساس، روز چهارشنبه، پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (KHAMENEI.IR) نیز اعلام کرد که "در راستای پاسداشت منافع ملّی و برای رفع انحصار از پیام‌رسان تلگرام، فعالیت خود را در این پیام‌رسان، از این لحظه متوقف می‌کند."

این اقدام KHAMENEI.IR که پیش از شروع برنامه‌ی رسمی نهادهای کشور در توقف استفاده از تلگرام انجام می‌شود، برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی و رفع انحصار فضای مجازی از پیام‌رسان‌های غیرایرانی است.

در این بین اما در فضای رسانه هایی همچون بی‌بی‌سی فارسی این مساله به شدت با واکنش های بعضا تندی مواجه شده است. بی‌بی‌سی فارسی در همین زمینه در گزارش های مفصلی تلاش خود را برای عدم خروج مردم از این پیام رسان به کار گرفته و در این زمینه سیاست های مختلفی را به کار گرفته است. از جمله سیاست هایی که بی‌بی‌سی در این زمینه به کار گرفته است نا امن جلوه دادن فضای پیام رسان های داخلی می باشد. بی‌بی‌سی تلاش می کند با ناامن جلوه دادن فضای پیام رسان های داخلی از استفاده مردم از این پیام رسان ها جلوگیری به عمل آورد. اما چه خوب بود در همین زمینه بی بی سی به این سئوال پاسخ دهد که در اختیار سرویس های امنیتی خارجی قرار دادن اطلاعات میلیون ها ایرانی توسط مدیر تلگرام نا امنی از سوی این شبکه محسوب نمی شود؟

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل