1718

مسمومیت جاسوس دوجانبه و اعتراف بی‌بی‌سی به جنگ لفظی در داخل هرم قدرت انگلیس

4 سال قبل

هم رسانی

   اسکریپال، سرهنگ سابق سرویس اطلاعاتی ارتش روسیه

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از اختلافات داخلی در انگلیس بر سر موضوع مسمومیت جاسوس دوجانبه روس خبر داده است.

در ادامه جنگ لفظی در داخل هرم قدرت انگلستان، بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلستان، جرمی کوربین،رهبرحزب مخالف کارگر را "احمقی مفید برای کرملین"خوانده است. به گزارش بی‌بی‌سی رسانه نزدیک به دولت انگلستان، وزیر خارجه انگلستان در پی واکنش رهبرحزب مخالف دولت به ماجرای مسمومیت جاسوس دو جانبه سابق روسیه در سالزبری این سخنان را اظهار داشته است.

جانسون گفت که جرمی کوربین با خودداری از "حمایت بی‌چون وچرا" از نقطه نظرهای دولت در این مورد به "تبلیغات"روسیه اعتبار می‌بخشد. بوریس جانسون همچنین اظهار داشت که حزب کارگر با زیرسوال بردن نقطه نظرهای کارشناسان سلاح‌های شیمیایی " خود را اسباب مسخره کرده است."

وریس جانسون در هفته‌نامه ساندی تایمز،چاپ لندن در پاسخ به افشاگری­های جرمی کوربین در خصوص احتمال دست داشتن دولت انگلستان در این حادثه، منکردست داشتن دولت در این حمله شد و گفت روسیه "عمدا سعی دارد که واقعیات تلخ را زیر آواری از دروغ و اطلاعات نادرست دفن کند."

وزیر خارجه انگلستان در ادامه حملات خود به رهبر حزب مخالف این کشور مدعی شده است که تنها عاملی که به دروغ های روسیه اعتبار می بخشد حمایت سیاستمداران کشورهای دیگر از تلاش‌های روسیه برای سرپوش گذاشتن برواقعیات است و افزوده: "با کمال تاسف به این نتیجه رسیده ام که جرمی کوربین هم به این تلاش ها پیوسته است."

لازم به ذکر است پس از آن که پورتون دان، آزمایشگاه وزارت دفاع انگلستان اعلام کرد که نمی‌تواند منبع و منشا دقیق سم اعصاب استفاده شده علیه سرگی اسکریپال و دخترش را تعیین کند، روسیه خواهان تشکیل جلاس شورای سازمان منع سلاح‌های شیمیایی شد. دراین نشست اضطراری که روز چهارشنبه (چهارم آوریل)در شهر لاهه هلند برگزار ‌شد درخواست روسیه برای برای تحقیق مشترک درباره مسموم کردن جاسوس سابق، سرگئی اسکریپال و دخترش با فشار سیاسی انگلستان و امریکا از ترس رسوایی نتایج تحقیقات بی­طرفانه رد شد.

به اعتراف بی‌بی‌سی، این آزمایشگاه پیش‌تر گفته بود سم اعصاب نوویچوک که کاربرد نظامی دارد تنها در اختیار ارتش و دولت روسیه است و به احتمال قوی از سوی 'عناصر حکومتی ' آن کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

در پی این تحولات، حزب کارگر بریتانیا خواستار تحقیقات شده است که معلوم شود آیا بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، درباره دخالت روسیه در حمله به جاسوس دوجانبه، به افکار عمومی اطلاعات اشتباه داده یا اغراق کرده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل