1720

نگاهی به شبکه تجزیه‌طلب همکار BBC فارسی در شمال غرب کشور

4 سال قبل

هم رسانی

   ارتباط بی‌بی‌سی با تجزیه‌طلب‌های فعال در داخل ایران

شبکه‌ای از تجزیه‌طلب‌های فعال در داخل ایران با شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در ارتباط هستند.

مدتی است شبکه ی از پان ترکیست های داخل کشور که نام آنها را در ادامه ذکر خواهیم کرد، به صورت مخفیانه با مهدی_پرپنچی در بی‌بی‌سی فارسی در تماس هستند. این تماس شامل تشکیل یک اتاق فکر با هدف جهت دادن به افکار تجزبه طلبانه و کانالیزه کردن عملیات روانی در حوزه اقوام و اقلیت ها از طریق تولید محتوا و قراردادن آن در چرخه توزیع و بازنشر خبر می شود. پرپنچی گرایش واضح تجزیه طلبانه دارد و در هر فرصتی این گرایش را نمایان می سازد.

آخرین کار مشترک وی با شبکه قومیت گرای یاد شده، حمله "همزمان" به سنتهای نوروزی در آخرین روزهای سال است. وی همچنین در توئیتر خود مطالبی علیه تمامیت ارضی و امنیت ملی کشور به بهانه روز دو اسفند منتشر کرد که با اعتراض مردم روبرو شد اما از سوی همین شبکه فعالان حمایت شد.
یکی دیگر از جلوه های رابطه مخفیانه پرپنچی با این عده، پوشش خبری به نفع آنها در BBC است.

از آن جمله میتوان به انعکاس خبر به اصطلاح نامه 4000 نفر از دانشجویان آذری زبان به روحانی اشاره کرد که طی آن خواستار تغییر قانون اساسی و رسمی شدن یک زبان خارجی جدید بنام زبان ترکی (منظور زبان آذری است که در ادبیات تجزیه طلبانه ترکی نامیده شده) در ایران شده بودند! این نامه جعلی توسط اعضای همین شبکه به مناسبت روزجهانی به اصطلاح زبان مادری (از طرفیونسکو) نوشته شده بود.

 در اصل چنین نامه ای وجود خارجی نداشت و بنابر پیگیری ها سایت آذری­ها از دفتر ریاست جمهوری، چنین نامه ای هرگز به پاستور نرسیده است اما پرپنچی با ایجاد پوشش رسانه ای در BBC، این اقدام کم اهمیت را بزرگنمایی کرد. فایده این اقدام برای شبکه مزبور، شکستن فضا و قبح ادبیات سیاسی خصمانه علیه کشور است.

در مقابل باند مزبور نیز کارهای ریز و درشتی برای پرپنچی و در نهایت مجموعه BBC انجام می دهند. ضمن آنکه اعضای شبکه در فضای دیگری به صورت هماهنگ عمل می­کنند. پرپنچی حتی در موج های توئیتری این شبکه مشارکت می کند!  چرا که نه؟ ژیار گل باند خودش را در BBC دارد.

پیش از این "سامان رسولپور" و "شاهد علوی" از طریق ژیار گل وارد BBC شده و تبدیل به چهره سیاسی شدند. سامان رسولپور فعلا در تلویزیون ایران اینترنشنال فعالیت می کند وی به همراه میثم بادامچی از دیگر پان ترکیست ها نزدیک به همین شبکه در سایه برندینگ BBC چهره شده و به لندن رفت تا در ایران اینترنشنال کار کند. رابط وی با BBC کسی نبود جز مهدی پرپنچی!

علیرغم تلاش های زیاد، شاهد علوی موفق به استخدام در BBC فارسی آن گونه که خود می خواست نشد اما در سایه دوست دختر زیار گل (سارا گرو) که در وزارت خارجه ایالات متحده شاغل بود و مدتی نیز در کنسولگری امریکا در اربیل کار می کرد، توانست، وارد بخش کردی صدای امریکا شود و از آنجا به ارزش های کشور حمله کند.

 پرپنچی از ابتدا با جریان ترک گرا ارتباط داشت و اکنون این ارتباط به ایدئولوژی نیز آلوده شده است.
پرپنچی در آخرین روزهای حضور "صادق صبا" در این شبکه وی را قانع کرد تا از این پس درBBC  بخشی از شهروندان شریف کشور ایران را بجای آذری/آذربایجانی نامیدن باید ترک/Turkush نامید!

 

چه کسانی با BBC همکاری می کنند؟

پاسخ دقیق به این پرسش دشوار است. اما اطلاعات و داده هایی وجود دارد که نشان می دهد گروهی منسجم که ماهیت اقدامان مشترک خود را مخفی کرده و ظاهرا به صورت منفرد فعالیت می کنند، ارتباط معین و نظام یافته ای این کانال از طریق پرپنچی داشته و تبدیل به اتاق فکر آنها در زمینه مسائل قومیتی کشور شده اند. شبکهBBC  فارسی همواره در ایران افرادی داشته است که تامین محتوا، تولید محتوا، خبر، تامین عکس، مستند و...برای این شبکه می کردند.  به این گروه از افراد که معمولا پنهانکاری بخشی از کار آنها به شمار می رود "شبکه همکاران رسانه ای داخل کشور" گفته می شود.

این شبکه‌ای از افراد همکار رسانه‌ ای داخل کشور، این بار در شمالغرب ایران و بین محکومین و مجرمین سابق "امنیت ملی" بازسازی شده است.  این عده در هندلینگ و تامین محتوای قومی نقش ویژه ای دارند.

گروهکی از زندانیان سابق امنیتی مانند سعید.م (ساکن زنجان)، حیدر.ب که سابقه همکاری با دویچه وله دارد(ساکن قم)، بهروز.س و ابراهیم ر(اردبیل، که قبلا از مصاحبه هایی با تلویزیون BBCعلیه کشور داشته) در این شبکه مشارکت دارند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل