1725

از جنجال بی‌بی‌سی در خصوص رکوردشکنی طلاق در ایران تا سانسور بحران خانواده در انگلیس

4 سال قبل

هم رسانی

   بزرگنمایی بی‌بی‌سی از طلاق در ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی طلاق در ایران را با بزرگنمایی هر چه تمام بازتاب می‌دهد.

اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی چند قبل با تمرکز بر افزایش میزان آمار طلاق در ایران در سال 1396 عملیات رسانه ای گسترده ای را در خصوص وضعیت زندگی مشترک خانوادگی در ایران در دستور کار خود قرار داد. بی‌بی‌سی فارسی به آمار سازمان ثبت احوال ایران اعلان کرد که براساس آمار اعلام شده، پارسال ۶۰۹ هزار مورد ازدواج ثبت شده و تعداد طلاق‌ها ۱۷۵ هزار مورد بوده است. به این ترتیب نسبت طلاق‌ها به ازدواج‌های ثبت‌شده در یک سال به ۲۹ درصد رسیده است که بالاترین آمار در تاریخ ثبت احوال ایران از سال ۱۳۴۴ است.

 اما این رفتار رسانه ای هدف­دار در حالی بود که درست چند روز قبل نتیجه یک تحقیق و بررسی 500 صفحه‌ای درباره میزان و نرخ طلاق در کشورهای اروپایی نشان داد  که رتبه اول میزان طلاق در این قاره، از آن انگلیس است. جالب_تر آنکه این گزارش به طور کامل از سوی بی‌بی‌سی فارسی سانسور شد.

بنا بر این تحقیق، میزان طلاق در سراسر کشورهای عضو اتحادیه اروپا روند افزایشی داشته و به طور متوسط از هر 1000 نفر، 1.8 طلاق صورت می‌گیرد. بالاترین نرخ طلاق در اروپا، از آن انگلیس و فنلاند است و در این دو کشور، نرخ طلاق 2.8 در هر هزار نفر است. پایین ترین و کمترین نرخ طلاق هم با 0.6 درصد در هزار نفر، به لوکزامبورگ اختصاص یافته است.

میزان تولد نوزادان در روابط خارج از ازدواج، بخش دیگری از این تحقیق است. در حالی که در سال 1989 از مجموع 5 کودک متولد شده، کمتر از یک نوزاد ناشی از روابط خارج از زناشویی بوده، در سال 1999 این عدد به بیش از یک کودک از مجموع 4 نوزاد متولد شده، افزایش یافت.

البته تفاوت‌های زیادی بین کشورهای اروپایی از این منظر وجود دارد. برای مثال، طبق این تحقیق در حالی که میزان تولد نوزادان نامشروع در یونان 4 درصد بوده، در سوئد این میزان 55 درصد است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل