1726

رد ادعاهای بی‌بی‌سی از سوی وزیر امور خارجه سوریه

4 سال قبل

هم رسانی

   تأکید وزارت خارجه سوریه بر جعلی بودن سناریوی حمله شیمیایی در دوما

اظهارات مقام وزارت خارجه سوریه درباره نقش لندن در جعل حمله شیمیایی دوما با واکنش بی‌بی‌سی همراه بود.

علی­رغم تبلیغات سنگین رسانه های انگلیسی و از جمله بی‌بی‌سی، معاون وزیر امور خارجه سوریه با اشاره به همدستی انکلیس با گروه های تروریستی و از جمله کلاه سفیدها، گفته است، لندن حمله شیمیایی به دوما را جعل کرده تا بر اساس آن حمله نظامی علیه سوریه را توجیه کند.

فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه، خاطرنشان کرده، ما اطلاعی از کشته شدن زنان و کودکان نداریم، معتقدیم که این‌ یک نمایش بوده تا قدرت‌های غربی با استفاده از آن به سوریه حمله کنند.

وی گفته، پزشکان سوری که در آن لحظه در بیمارستان بودند، گفته‌اند که هیچ کشته‌ای را ندیده‌اند و من سخن پزشکان را باور می‌کنم تا تبلیغات بین‌المللی. این مقام سوری تصریح کرده، والدینی که شهادت دادند کودکانشان در این حمله جان باختند مجبور به انجام چنین کاری شده‌اند.


توفان شن و القای حمله شیمیایی

او با رد تبلیغات جهت­دار رسانه­هایی مانند بی‌بی‌سی، توضیح داده که در روز حادثه دوما را طوفان شن فراگرفته بود، درحالی‌ که مردم برای درمان کودکان خود به بیمارستان مراجعه کرده بودند، "کلاه‌سفیدها" ادعا کردند که حمله شیمیایی صورت گرفته است.

مقداد در پاسخ به سؤالی درباره تصاویر منتشرشده از جسدها در دوما گفته، به نظر من جسدها از جای دیگری واردشده است. من چنین اعتقادی دارم، چراکه انجام این حمله، دروغ بزرگی بوده است.


حمایت انگلیس از گروه های تروریستی و کلاه سفیدها

وی در ادامه اظهاراتش انگلیس را به حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه از جمله "کلاه‌سفیدها" متهم و اظهار کرده که این کشور و رسانه­هایش در توطئه صورت گرفته علیه دمشق و مردم سوریه هم‌دست است.

معاون وزیر امور خارجه سوریه در پاسخ به این سؤال که از نظر او حمله صورت گرفته در کشورش ساختگی بوده یا از سوی معارضین سوریه سازماندهی‌شده، خاطرنشان کرده، بایستی این مساله را به نتیجه بازرسی کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی واگذار کنیم. اما صد درصد اطمینان داریم که دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی علیه مردم خود استفاده نکرده است؛ چون ما سلاح شیمیایی در اختیار نداریم.
این مقام سوری در پاسخ به سؤال دیگری درباره علت تأخیر دسترسی بازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به سوریه یادآور شده حضور آن‌ها به دعوت دمشق صورت گرفته است. او گفته که بازرسان به‌طور کامل قادر خواهند بود تا از محل حادثه ادعایی بازرسی کنند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل