1727

بمب‌های انگلیسی بر سر عروسی در یمن؛ آیا بی‌بی‌سی همچنان حمایت می کند؟

5 سال قبل

هم رسانی

   بمباران مناطق مسکونی یمن با موشک‌های انگلیسی

نقش انگلیس در جنایات صورت گرفته علیه مردم یمن پررنگ‌تر از همیشه شده و این همچنان با سکوت بی‌بی‌سی همراه است.

جنگنده‌های ائتلاف متجاوز سعودی، بامداد سه‌شنبه  منطقه «عبس» در استان حجه( شمال غرب یمن) را بمباران کردند که در پی آن، حدود 18 غیرنظامی شهید و سیزده تن دیگر زخمی شده‌‌ند.

ائتلاف سعودی، همچنین نیز یک مجلس عروسی در منطقه «بنی‌قیس» در همین استان را به عزا تبدیل کرد؛ جنگنده‌های آن طی حمله‌ای هوایی، 33 شهروند را به شهادت رسانده و 55 تن دیگر را زخمی کردند. جنایت‌های ائتلاف عربی تحت رهبری سعودی در سایه سکوت سازمان ملل و جامعه جهانی ادامه دارد.

حملات عربستان به همراه ائتلاف سعودی علیه یمن از فروردین ماه 1394 تا کنون همچنان ادامه دارد و بنابر گزارش‌ها تا کنون 36 هزار یمنی بر اثر این جنگ کشته و زخمی شده‌اند.

این در حالی است که تعداد بمب‌ها و موشک‌های فروخته شده توسط انگلیس به عربستان سعودی از زمان آغاز جنگ یمن حدود ۵۰۰ درصد افزایش یافته است. به نوشته روزنامه ایندیپندنت، بیش از ۶ /۴ میلیارد پوند تسلیحات در دو سال اول بمباران یمن با اعطای مجوزهای بیشتر صادرات به عربستان سعودی از سوی دولت لندن فروخته شده است. این فروش در حالی انجام گرفته است که شواهد مبنی بر وجود جرایم جنگی در کشتار های رخ داده در بیمارستانها، مدارس و مراسم عروسی در طول جنگ یمن افزایش یافته است.

انگلیس تنها با فروش تسلیحات نظامی به عربستان در کشتار مردم بیگناه یمن دست نداشته است بلکه دولت انگلیس و خاندان سلطنتی این کشور در فضای رسانه ای هم به شدت از ائتلاف عربی به رهبری سعودی علیه مردم یمن حمایت به عمل آورده اند که از جمله آن به حمایت های شبکه بی‌بی‌سی فارسی اشاره کرد. شبکه بی بی سی فارسی در این سال ها با ترفندهای مختلف تلاش کرده که جنایات سعودی در یمن را کمرنگ جلوه دهد که از جمله آن می توان به سانسور حملاتی همچون حمله اخیر به یک جشن عروسی اشاره کرد. سئوالی که باید در از این شبکه پرسید این است که مشخص کند که اساسا طرفدار کدام حقوق بشر است؟ آیا چون ملکه انگلیس از کشتار مردم در یمن حمایت می کند این شبکه هم به عنوان یک رسانه هیچ تکلیفی ندارد؟

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل