1728

خشم بی‌بی‌سی از سخنان دبیر شورای عالی امنیت ملی

5 سال قبل

هم رسانی

   دریادار شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران

سخنان دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در مورد آینده برجام، خشم بی‌بی‌سی را به دنبال داشت.

اخیرا علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی پیش از سفر به سوچی روسیه در مورد خروج آمریکا از برجام اظهار کرد:‌ جمهوری اسلامی ایران توانمندی‌های لازم را دارد و حتما اقدامات تعجب برانگیزی را برای طرف مقابل در دستور کار قرار می‌دهد.

وی همچنین در مورد واکنش به اقدامات رئیس جمهور آمریکا در قبال برجام اظهار کرد:‌ متاسفانه از روز آغاز اجرای تعهدات طرف مقابل به اشکال مختلف کارشکنی انجام داده است . البته بر اساس معاهده ان‌پی‌تی کشورهای متعارف این حق را دارند که اگر احساس کنند منافع ملی‌شان در گرو ادامه وضعیت نیست می‌توانند به راحتی از آن خارج شوند و این گزینه محتمل جمهوری اسلامی ایران است.آمریکا چه خارج شود و چه اجرا نکند چه این قرارداد یکپارچه را با تعلل و تاخیر اجراکند برای ما چنین مساله‌ای به مصلحت نیست. وی تاکید کرد: از قدرت کامل برای از سرگیری مطلوب فعالیت‌های هسته ای برخورداریم.
شمخانی در پاسخ به پرسشی درباره‌ رویکرد ایران نسبت به مواضع اروپا در خصوص باقی ماندن در برجام گفت: ما از این رویکرد اروپا استقبال می‌کنیم اما اگر آنها تصور می‌کنند مفهوم  استقبال ما از این رویکرد ، دادن باج به آنهاست ، خطای راهبردی می‌کنند. جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی‌دهد هیچ کشوری از خطوط قرمزش عبور کند.

این سخنان دریادار شمخانی و به ویژه بخش خروج احتمالی ایران از معاهده ان پی تی با واکنش گسترده رسانه ها به ویژه رسانه های غربی مواجه شده است. در همین زمینه شبکه بی بی سی فارسی که تلاش دارد در راستای اهداف کشورهای غربی فضا را به گونه ای محیا گرداند که حتی در صورت خروج آمریکایی ها از برجام ایران را مجبور به پایبندی به برجام کند و اینگونه جلوه می دهد که آمریکا یک طرف توافق نامه برجام نیست و تنها یک عضو آن هستند و با خروج آن ها باید برجام همچنان حفظ شود. بی بی سی در راستای همین سیاست پس از سخنان شمخانی با حمله به وی سخنان او را از جنس سخنان کیهان می خواند. اما چه خوب است که بی‌بی‌سی به این سئوال پاسخ دهد که پایبند بودن ایران به برجام بدون فایده چه مزیتی برای ایران دارد؟

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل