1737

بازی بی‌بی‌سی در پازل طراحی شده از سوی آمریکا علیه ایران

4 سال قبل

هم رسانی

   دیدار مقامات آمریکا و عربستان

بی‌بی‌سی تلاش می‌کند تا ادعاهای غربی - عربی در خصوص اصلاح برجام را موجه نشان دهد.

مایک پمپئو وزیر خارجه جدید آمریکا همانند دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور، عربستان سعودی را مقصد اولین سفر رسمی خارجی خود، پس از کسب رای اعتماد سنا برای هدایت سکان سیاست خارجی ایالات متحده، انتخاب کرده است. این موضوع در کنار فرش قرمز سعودی‌ها و استقبال گرم عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی به همراه خالد بن سلمان برادر محمد بن سلمان و سفیر عربستان در آمریکا از پمپئو نشان‌دهنده اهمیت این سفر برای دو طرف و موضوعات مطرح در مذاکرات میان آنها می‌باشد. منطقه غرب آسیا که یکی از حساس‌ترین و بی‌ثبات‌ترین مقاطع تاریخ معاصر خود را در حال تجربه کردن است، همواره به دلیل ویژگی‌های ژئوپلتیکی مهم آن جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی آمریکا به عنوان بزرگترین قدرت بین‌المللی ذی‌نفوذ در تحولات آن داشته است. این امر در کنار رویکرد سنتی حاکم بر سیاست خارجی سعودی برای باز کردن هرچه بیشتر پای آمریکا در منطقه به منظور محافظت از منافع ریاض و مهمتر از آن تداوم سلطه خود بر شبه جزیره عربستان، موجب اهمیت نوع رویکرد و دیدگاه پمپئو به موضوعات و پرونده های مهم منطقه برای مقامات سعودی شده است.

وزرای امور خارجه آمریکا و عربستان در پایان سفر مایک پمپئو به ریاض در کنفرانسی مطبوعاتی تاکید کردند که محور گفت وگوهایشان ایران و "مقابله با سیاست های ایران در منطقه" بوده است.
وزیر خارجه آمریکا در بخشی از سخنان خود در این کنفرانس خبری درباره ایران گفت: "ایران باعث ایجاد ناامنی و بی ثباتی در منطقه و بزرگترین حامی تروریسم در جهان است. این کشور با شبه نظامیان وابسته به خود در سوریه، عراق و یمن و نیز با حملات سایبری به ایجاد ناامنی دست می زند. باید بگویم برخلاف دولت قبلی ایالات متحده ما دست بسته نمی نشینیم. اطمینان می دهم ایران هیچگاه به سلاح اتمی دست نخواهد یافت. درباره توافق هسته ای با ایران نیز باید بگویم رفتار ایران بعد از این توافق بدتر شده است. همانگونه که رئیس جمهور ترامپ گفته است این توافق باید اصلاح شود و اگر اصلاح نشود و یا قابل اصلاح نباشد ما از آن خارج می شویم."

در این بین رسانه های غربی به ویژه شبکه بی‌بی‌سی فارسی به صورت کاملا محسوس در زمین بازی و طراحی شده آمریکایی ها به ایفای نقش پرداختند. بی‌بی‌سی فارسی که یکی از حامیان جدی سعودی ها و سیاست های آمریکا در منطقه است با ارعاب ایران سعی کرد که مخاطبان ایرانی خود را برای پذیرش آنچه برجام جدید است ترقیب کند. بی بی سی در تحلیل های خود از دیدار وزیر خارجه آمریکا این سفر را حاوی تحریم های جدید و جنگ برای ایرانی ها دانست تا بتواند بر فضای داخل ایران فشار خود را تحمیل کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل