1744

تلاش بی‌بی‌سی برای حفظ ایران در برجام

4 سال قبل

هم رسانی

   واکنش بی‌بی‌سی به خروج آمریکا از برجام

پس از خروج آمریکا از برجام، بی‌بی‌سی در گزارشی از علاقه خود برای ادامه حضور ایران در این توافق نقض شده توسط غرب خبر داده است.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه تصمیم خود را درباره «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) یا توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 اعلام کرد.
ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان در تیرماه سال 1394 به توافقی دست یافتند که قرار بود در ازای ایجاد محدودیت در بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، همه تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا رسما کشورش را از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی خارج کرد. او فرمانی را امضا کرد که بنا بر آن تحریم‌های هسته‌ای ایران که بر اساس برجام تعلیق شده بود، طی یک دوره زمانی برمی‌گردد.

او در سخنان خود یک بار دیگر ایران را "پیش‌قراول ناامنی در جهان نامید"، اقدامات این کشور چون برنامه موشکی تهران و حمایت این کشور از گروه‌هایی چون حزب‌الله لبنان را زمینه‌ساز تهدیدهای جدی از سوی ایران برای جهان خواند.

رئیس‌جمهور آمریکا با تکرار انتقادهای خود از توافق هسته‌ای ایران به کنفرانس خبری هفته گذشته بنیامین نتانیاهو، اشاره کرد که طی آن نخست‌وزیر اسرائیل مدعی دستیابی به دهها هزار سند محرمانه درباره "دروغ‌گویی" ایران در افشای کامل جزئیات برنامه هسته‌ای این کشور خبر داده بود. آقای ترامپ با اشاره به این ادعای آقای نتانیاهو ایران را "دروغ‌گو" خواند و گفت توافق هسته‌ای با این کشور قادر به شناسایی کامل اقدامات مخفیانه تهران نیست.

در این بین شبکه بی‌بی‌سی فارسی که از طرفداران صفت و سخت برجام بوده و باید اعتراف کرد که این شبکه در به ثمر رسیدن این توافق نامه در فضای رسانه ای هیچ کم نگذاشت اکنون و با خروج آمریکا از برجام به نظر باز هم سیاست حفظ برجام را پی می گیرد و سعی در نگاه داشتن ایران در این توافق نامه دارد. 

بی‌بی‌سی در حالی همچنان برای مخاطبان خود تبلیغ برجام را می کند که در عمل حاصل این توافق نامه برای ایران و مردمش تقریبا هیچ بوده است. اما سئوال این است که چرا بی‌بی‌سی در تلاش برای حفظ ایران در این توافق نامه است؟ 

در پاسخ به این پرسش باید گفت که خروج ترامپ از برجام به معنای نادیده گرفتن شرکای خود به ویژه انگلیس بوده و این یعنی تحقیر آن ها است به همین جهت شبکه بی‌بی‌سی فارسی که پیاده کننده سیاست های انگلیس کی باشد به هر ترتیب به دنبال حفظ ایران در برجام است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل