1752

روز نکبت و تلاش بی‌بی‌سی برای کم رنگ جلوه دادن این روز

4 سال قبل

هم رسانی

   واکنش بی‌بی‌سی به مکان جدید سفارت آمریکا در قدس

بی‌بی‌سی سعی می‌کند تا از نفت جهانیان نسبت به روز تأسیس رژیم صهیونیستی بکاهد.

در آستانه هفتادمین سالگرد اخراج صدها هزار فلسطینی از سرزمین‌شان و 15 ماه مه هفتادمین سالگرد تاسیس رژیم صهیونیستی که به «روز نکبت» معروف است، فلسینی‌ها خواستار برپایی تظاهرات بزرگ شده‌‍اند. با این حال هفتادمین سالگرد روز نکبت با تحولات مهمی رو به رو است. تظاهرات بازگشت بزرگ و انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس از مهمترین تفاوت‌های هفتادمین سالگرد روز نکبت با سال‌های قبل است.
امسال راهپیمایی روز نکبت و اعتراض به تاسیس رژیم صهیونیستی در شرایطی صورت می‌گیرد که از شش هفته قبل از آن اعتراضات بزرگ بازگشت به سرزمین بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها بدنبال داشته است.

راهپیمایی‌های بازگشت که از 10 فروردین ماه آغاز شده بود، هر جمعه با حضور هزاران فلسطینی در مکان‌های متعددی در نزدیکی دیوار مرزی میان نوار غزه و اراضی اشغالی برگزار گردید.

در واقع «اعتراضات بازگشت» در «روز زمین»، نمادی برجسته برای یادآوری جنایت اسرائیل در اشغال سرزمین فلسطین است که البته مردم فلسطین هر ساله در این تاریخ با روش­‌های مختلف، این روز را یادآوری کرده و آن را محکوم می‌­کنند، و امسال این اعتراضات با حضور گسترده‌تری همراه بود. در واقع یادآوری به نسل قدیمی و ایجاد آگاهی در نسل جدید، نسبت به جنایت بزرگ اسرائیل در غصب سرزمین آنان فلسفه اصلی این خیزش بزرگ است.

از ابتدا نیز اعلام شده بود اعتراضات بازگشت تا تظاهرات بزرگ روز نکبت ادامه خواهد داشت و در نهایت به تظاهرات بزرگ این روز ختم خواهد شد و حال به نظر می‌رسد این اعتراضات بر اساس برنامه زمان بندی مورد نظر توانسته مسیر خود را طی کند.

در این بین شبکه بی‌بی‌سی فارسی که می توان از کشورش به عنوان اصلی ترین کشور حامی شکل گیری رژیم صهیونیستی یاد کرد سعی کرد در برنامه ها و به ویژه بخش اخبار خود دو سیاست اصلی را در تقابل با این اتفاقات در پی بگیرد. بی بی سی در سیاست اول خود تلاش کرد با کم رنگ جلوه دادن این اتفاق از کنار آن بگذرد و تلاش کرد تا آنجا که می تواند در این خصوص به مخاطب دیتا و اطلاعات منتقل نکند. سیاست دیگری که بی بی سی در رابطه با این موضوع در پی گرفت تحریف برخی از واقعیت ها بود به عنوان نمونه بی بی سی در یکی از گزارشات خود سعی کرد دغدغه مردم فلسطین برای واکنش در رابطه با انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس هم زمان با روز نکبت پایین نشان دهد و علنا این شبکه مردم فلسطین را خسته از مبارزه خواند و آن ها را به گونه ای جلوه داد که گویی این ظلم بزرگ را پذیرفته اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل