1754

رابط بی‌بی‌سی فارسی با محمد بن سلمان کیست؟

4 سال قبل

هم رسانی

   محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی

تلاش بی‌بی‌سی برای موجه نشان دادن چهره آل سعود و بخصوص شاهزاده محمد بن سلمان، کاملا معنادار است.

بی‌بی‌سی فارسی به عنوان یکی از رسانه های وابسته به مخالفان حکومت ایران و نزدیک به سیاست های انگلستان در یک سال اخیر همواره تلاش داشته است که به کاهش حساسیت ها و نگاه منفی مخاطبان اش در مواجه با رژیم آل سعود اقدام کند. منافع مشترک آل سعود در منطقه با غرب، خریدهای تسلیحاتی گسترده ریاض از لندن که عمدتاً برای سرکوب­های داخلی و تهاجمی غیرانسانی به یمن مورد استفاده قرار می­گیرد، ماهیت سلطنتی دو حکومت و از همه مهم­تر برخی همکاری ها و توافقنامه های موسوم به "شراکت ویژه" میان مجلس انگلستان و سعودی ها از جمله عواملی است که زبان بی‌بی‌سی فارسی را در قبال اقدام­های این حکومت قرون وسطایی نرم کرده است.

جالب­تر آنکه در شش ماه اخیر و با تقویت جایگاه محمد بین سلمان ولیعهد جنگ طلب در ریاض، بی‌بی‌سی فارس با تمرکز بر روی برخی اصلاحات غرب­گرایانه و ظاهری او در داخل و به­ویژه در خصوص اعطای برخی حقوق به زنان و جوانان مانند حق رانندگی و ورود بانوان به استادیوم ها در حال تلاش است تا نگرش های منفی افکار عمومی ایرانیان را در قبال رژیم  عربستان سعودی کاهش دهد.

 برخی منابع بر این باورند که در سه ماه اخیر علاوه بر هماهنگی با دولت انگلستان منابع مالی گسترده ای از سوی سعودی ها به بی‌بی‌سی فارسی اختصاص داده شده است تا به تبلیغ اقدام های نوگرایانه آنها بپردازد. برخی منابع ما در داخل بی‌بی‌سی فارسی اطلاع پیدا کرده اند که افزایش حضور پررنگ "کاملیلا انتخابی فرد"، خبرنگار و تحلیل­گر نزدیک به سعودی ها که سابقه فعالیت در شبکه العربیه را نیز در پرونده خود دارد در برنامه های تلویزیون ماهواره­ای بی‌بی‌سی فارسی بی­ارتباط به خط خبری و پول های وارد شده به این رسانه با منشاء سعودی نیست. همچنین چندی قبل یکی از کارکنان خانم تحریره بی‌بی‌سی فارسی که نخواست نامش فاش شود در تماس با یکی از همکاران ما اعلام کرده است که کاملیلا انتخابی فرد رابط محافل نزدیک به محمد بن سلمان با بی‌بی‌سی فارسی است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل