1756

سانسور برخورد دولت تاجیکستان با دانشجویان تاجیک مقیم قم

4 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی و سانسور اخبار به نفع دولت تاجیکستان

در پی رفتار زننده دولت تاجیکستان با دانشجویان و طلاب تاجیک ساکن در شهر مقدس قم، بی‌بی‌سی با سانسور از کنار این موضوع عبور کرده است.

بی‌بی‌سی فارسی از جمله رسانه هایی است که از بدو آغاز فعالیت تلویزیون ماهواره­اش اطلاع‌رسانی به تمامی جوامع مخاطب فارسی­زبان در ایران، افغانستان، تاجیکستان، آسیای مرکزی و سایر مناطق جهان را از رسالت­های خود می­خواند. اما ظاهراً در واقعیت اعمالی اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی، این رسانه نزدیک به مخالفان حکومت ایران فقط انعکاس اخبار ایران و تاحدودی افغانستان آن هم به سبک و شیوه­ای مطلوب منافع انگلستان را در دستور کار قرار داده است. لذا از سال 1387 تا کنون شاهد کم­ترین تمرکز خبری در خصوص تاجیکستان و اقدام های سرکوب­گرایانه رژیم دوشنبه و شخص امام علی رحمان در برنامه های بی‌بی‌سی فارسی هستیم.

در همین راستا است که در روزهای گذشته و همزمان با انتشار اخباری در خصوص برخورد نامطلوب و سرکوب­گرایانه دولت و دستگاه امنیتی تاجیکستان با دانشجویان و طلبه­های تاجیک مقیم شهر قم در برخی رسانه های ایران، شاهد سانسور این خبر در بی‌بی‌سی فارسی بودیم.

لازم به ذکر است که دانش‌پژوهان تاجیک بسیاری طی سال‌های پس از استقلال تاجیکستان، قم را برای تحصیل انتخاب کرده‌اند. زبان و ادبیات فارسی یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها میان این دانش‌پژوهان به حساب می‌آید. علاوه بر این، تاجیک‌ها در رشته‌های دیگری همچون فلسفه، علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و ... در قم تحصیل می‌کنند. اما اخیراً شاهد کاهش چشمگیری در میان دانش‌پژوهان تاجیک شاغل به تحصیل در قم بوده‌ایم. رسانه های ایران طی مصاحبه با برخی دانش‌پژوهان تاجیکی که هم‌اکنون در قم مشغول به تحصیل هستند، دریافته­اند که عدم تمایل دولت تاجیکستان و اعمال فشار به آن‌ها طی ماه‌های اخیر که سردترین دوران روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان است، اصلی‌ترین عامل کاهش شمار تحصیل این دانش‌پژوهان در قم است. این در حالی است که این عدم تمایل نسبت به تحصیل تاجیک‌ها در دیگر شهرهای ایران وجود ندارد.

به گفته یکی دیگر از دانش‌پژوهان تاجیک که در سال‌های آخر تحصیل در قم به سر می‌برد، یکی از اصلی‌ترین زمینه‌های فشار دولت تاجیکستان به دانش‌پژوهان تاجیک در حوزه مسائل اداری و کنسولی صورت می‌گیرد. وی در این زمینه می‌گوید: سفارت تاجیکستان در تهران امور مربوط به گذرنامه دانش‌پژوهان تاجیک که در قم هستند را به درستی انجام نمی‌دهند. در بسیاری از موارد یا این امور انجام نمی‌شود و یا زمان بسیار زیادی برای انجام امور صرف می‌شود. توجیه و دلیل کارکنان دولت نیز در این زمینه این است که «شما غیرقانونی هستید».

دانش‌پژوه دیگری که در رشته زبان و ادبیات فارسی در حال تحصیل است در مصاحبه­ای با رسانه‌های ایران می­گوید که دولت تاجیکستان خانواده‌اش را در خصوص تحصیل وی در قم تحت فشار قرار داده‌اند. او در این زمینه تصریح می‌کند: به دلیل تحصیل بنده در قم، همسرم نیز در قم زندگی می‌کند. در یکی از سفرهایی که همسرم به تاجیکستان باز گشته بود، به محض ورود به دوشنبه گذرنامه وی توقیف می‌شود و چند روز بعد به برخی مراکز امنیتی دولت در دوشنبه فراخوانده می‌شود. این درحالی است که محل زندگی همسرم در تاجیکستان فاصله زیادی با دوشنبه دارد و همسرم سختی زیادی را در این امر متحمل شده است. وی همچنین می‌افزاید: همسرم بارها تنها به دلیل آن که من در قم تحصیل می‌کنم مورد بازجویی قرار گرفته است. بازجوها بارها به وی گفته‌اند که همسرت ممکن است در قم آموزش‌های تروریستی ببیند و باید به او بگویید به تاجیکستان باز گردد. همسرم از این لحاظ تحت فشارهای روانی شدیدی قرار گرفته است. تنها پس از مدتی و با تماس‌های تلفنی بنده و اذعان به اینکه بنده در حال اتمام تحصیل و بازگشت به تاجیکستان هستم از فشارها به همسرم کاسته شد و گذرنامه وی به ایشان عودت داده شد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل