1757

پشت پرده سانسور اخبار کره شمالی توسط بی‌بی‌سی

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویر رهبر کره شمالی و رئیس جمهور آمریکا

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی به طور هدف‌دار اخبار مربوط به کره شمالی را سانسور می‌کند.

به دنبال بروز برخی نشانه های امیدوارکننده پس از آغاز بازی های زمستانی در کره جنوبی در خصوص کاهش تنش در شبه جزیره کره، برخی رسانه های فارسی زبان ماهواره ای بدون اشاره به افزایش بازدارندگی نظامی کره شمالی در دو سال گذشته در برابر آمریکا این امر را محصول رویکردهای تهاجمی دونالد ترامپ و تحریم های بین­المللی معرفی کرددند.

در این همین راستا بود که اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی که به جریان غرب گرا و مخالفان حکومت ایران نزدیک است با تمرکز بر این ادعا تنها راه ایران را در برابر قلدری های کاخ سفید در خصوص برجام و سایر مباحث اختلافی با غرب را در نوعی تسلیم و سازش به مانند کره شمالی معرفی کرد.

در راستای همین سناریو بود که در سه ماه اخیر، ترامپ به عنوان فردی قلدر و خیره سر که حاضر است برای نشاندن حرف اش به کرسی حتی از توسل به حمله نظامی نیز بهره جوید تصویرسازی شد. جالب آنکه حمله محدود و شکست خورده به سوریه در چند هفته قبل نیز درست در همین راستا از سوی بی‌بی‌سی فارسی مورد تحلیل و ارزیابی قرار گرفت.

 اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی که این روزها بهائیان تندرو دست بالا را در آن دارند به دنبال آن بود تا به مخاطبان ایرانی نشان دهد که مقاومت در برابر قدرت آمریکا و غرب معنایی ندارد و باید ایران بار دیگر ضمن عقب نشینی امتیازهای بیشتری در حوزه های هسته­ای، بازرسی­ها، موشکی و منطقه ای به آمریکا واگذار کند. همزمان در همین مدت بی‌بی‌سی فارسی با تمرکز بر موضوع کره شمالی تلاش داشت تا به سانسور عقب نشینی‌های آمریکا در برابر کره شمالی بپردازد. البته این رفتار رسانه ای در حالی اتخاذ شده بود که انتشار برخی اخبار دیگر مانند اعلان خبراینکه ترامپ خروج نظامیان آمریکایی از کره جنوبی را بررسی می‌کند در همین رسانه به نوعی نقض راهبرد خط خبری محسوب می شود.

اما بی‌بی‌سی فارسی بلافاصله برای انحراف ذهن افکر عمومی از عقب نشینی دونالد ترامپ در برابر کره شمالی،  بدون مانور و تحلیل این خبر با استناد به یک روزنامه و اظهارات "افراد به اصطلاح مطلع" در تشکیلات نظامی آمریکا مدعی شد که دستور رئیس جمهور امریکا لزوما ارتباطی با این دیدار دارد و به منزله امتیازی به کره شمالی محسوب نمی‌شود. در مجموع می توان ادعا کرد که رویکرد خبری بی‌بی‌سیفارسی در خصوص روابط کره شمالی با آمریکا و بحران در شبه جزیره کره نه بر اساس رویکردهای مستقل رسانه ای بلکه بر اساس منافع و تلاش برای مدیریت افکار عمومی ایرانیان در برابر آمریکا و غرب معنا می یابد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل