1765

عروسی نوه ملکه و بی‌بی‌سی که ثابت کرد رسانه سلطنتی است

5 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از مراسم عروسی نوه ملکه انگلیس

نوع واکنش بی‌بی‌سی به عروسی نوه ملکه انگلیس بیش از پیش چهره سلطنتی این رسانه را نمایان کرد.

 روز شنبه ۱۹ می (۲۹ اردیبهشت ۹۷) مراسم عروسی «شاه‌زاده هنری» مشهور به «شاه‌زاده هری» دوک «ساسکس» و نوه ملکه الیزابت دوم در قلعه تاریخی شهر وینزر برگزار شد. این مراسم که به تخمین کارشناسان انگلیسی ۳۲ میلیون پوند هزینه داشت، با حواشی زیادی هم همراه بود که در این‌جا به یکی از آن‌ها می‌پردازیم.

در بسیاری از کشورهای مسیحی، سال نوی میلادی با فصل سرما همراه است و معضل بی‌خانمانی در این «روزهای جادویی» بیش از پیش در این کشورها خودنمایی می‌کند. انگلیس نیز از سال‌ها پیش با مشکل بی‌خانمانی دست و پنجه نرم کرده است و این‌گونه که از شواهد برمی‌آید، ثروتمندان و سیاستمداران این کشور نیز بدترین راه‌ها را برای برخورد با این معضل انتخاب می‌کنند. در یکی از آخرین موارد این برخوردها، طی همان روزهای سرد ابتدای سال، «سایمون دادلی» رئیس شورای شهر وینزر، به پلیس این شهر دستور داد تا پیش از برگزاری مراسم ازدواج «شاه‌زاده هری» با هنرپیشه و دوست‌دختر آمریکایی‌اش «مگان مارکل»، بی‌خانمان‌ها را از سطح شهر وینزر جمع کند.

دستور دادلی به پلیس وینزر با واکنش‌های مختلفی مواجه شد. از جمله، برخی فعالان مدنی در انگلیس، کمپین‌هایی را در اعتراض به این تصمیم راه‌اندازی کردند. یکی از این کمپین‌ها در فیس‌بوک تشکیل شد و «تظاهرات علیه بی‌خانمانی در امتداد مسیر عروسی سلطنتی» نام داشت. اعضای این کمپین از مردم دعوت کرده بودند تا خودشان را شبیه بی‌خانمان‌ها دربیاورند و در «مسیر عروسی سلطنتی» (مسیری که کاروان عروسی با جشن و پای‌کوبی از آن عبور می‌کند) مستقر شوند.

در این بین اما شبکه بی‌بی‌سی فارسی در نقش رسانه وابسته به خاندان سلطنتی با کنار گذاشتن تمام حواشی این ازدواج به صورت کاملا طبیعی به پوشش این عروسی تجملاتی برای مخاطبان خود پرداخت. و تمام تلاش خود را کرد که شان خاندان سلطنتی به طور کامل رعایت شود.
به نظر این عروسی از این حیث که نقش واقعی شبکه بی‌بی‌سی را مشخص کرد و این مساله را به اثبات رساند که در واقع این شبکه، رسانه متعلق به ملکه می باشد مفید واقع شده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل