1767

انرژی هسته‌ای و سلاح‌های کشتارجمعی، دو ابزار جنگ رسانه‌ای علیه ایران

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویر انفجار اتمی

بی‌بی‌سی، مدام از سلاح کشتار جمعی و سلاح هسته‌ای برای حمله رسانه‌ای به کشورمان استفاده می‌کند.

از جمله مواردی که ایالات متحده و کشورهای غربی مانند انگلستان بر متوقف کردن آن تأکید زیادی دارند، فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران است. امروز، دستیابی به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای برای هر کشوری امتیازی جهانی محسوب می‌شود و از میزان وابستگی به کشورهای دارای این فناوری می‌کاهد. بنابراین، دستیابی ایران به چرخه کامل سوخت هسته‌ای و نیز غنی‌سازی اورانیوم، جایگاه ایران را در منطقه و جهان مستحکم خواهد کرد که این موضوع نگرانی غرب را برانگیخته است. چرا که، خودکفا شدن ایران در زمینه هسته‌ای و با توجه به اینکه کشور در شاهراه انرژی جهان واقع است، به طور حتم از وابستگی ایران به غرب و شرق می‌کاهد و ایران به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل خواهد شد. بنابراین، نیاز به به وجود آوردن توهم ایران اتمی مساوی است با بمب‌ هسته‌ای و در نهایت، جنگ هسته‌ای برای همراه‌سازی افکارعمومی و فشار برای توقف فعالیت‌های صلح‌آمیز اتمی ایران در دستور کار جنگ روانی غرب علیه ایران قرار دارد.

انجام این‌گونه جنگ‌های روانی مشروعیت دستیابی ایران به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را با چالش مواجه می‌کند. رسانه‌های غربی با خطرناک جلوه دادن تلاش جمهوری اسلامی در زمنیه فعالیت‌های هسته‌ای آن را خطرناک و تهدیدکننده امنیت جهانی قلمداد کرده‌اند. این در حالی است که طبق گزارش‌های آژانس انرژی اتمی ایران بیشترین همکاری را با آژانس داشته و تاکنون هیچ انحرافی در برنامه‌های هسته‌ای ‌ایران مشاهده نشده است. ایجاد جو ترسناک از فعالیت‌های نظامی ایران و نسبت دادن آن به سلاح‌های میکروبی، شیمیایی و هسته‌ای متشنج شدن اذهان‌عمومی را در پی داشته است و پایگاه‌های رسانه‌ای غرب شدیداً بر روی فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران فرافکنی می‌کنند تا اعتبار آن را در میان افکار جهانیان مخدوش کنند.

ارتباط موضوعی تروریسم و بمب‌هسته‌ای از نظر رسانه‌های غربی در این است که با توجه به اینکه ایران به اصطلاح به عنوان بزرگ‌ترین حامی تروریسم در دنیا محسوب می‌شود بنابراین امکان دارد که با تجهیز سلاح‌های نامتعارف و نیز دستیابی به بمب اتمی، خود از این‌گونه سلاح‌ها در تقابل‌های منطقه‌ و نیز بین‌المللی استفاده و یا فناوری آن را در اختیار دیگر گروه‌های تروریست قرار دهد. امری که در خصوص عراق عنوان شد و زمینه لازم برای حمله به این کشور را فراهم کرد. ایالات متحده قبل از حمله به عراق تبلیغات فراوانی در خصوص وجود سلاح‌های کشتارجمعی در این کشور منتشر کرد. "وقایع پیش از جنگ و اشغال عراق نشان داد که رسانه‌های امریکایی توانایی آن را داشتند که به ما بقبولانند که اقدام بعدی صدام حسین، ایجاد قارچ اتمی بر فراز شهر نیویورک است! تبلیغاتی نظیر دارا بودن سلاح‌های کشتارجمعی توسط صدام‌حسین، ارتباط با القاعده و وقوع احتمالی وقایع 11 سپتامبر، بارها از سوی رسانه‌ها تکرار شد، تا خواست عمومی مردم به سوی جنگ سوق پیدا کند و صدام در همه دنیا به ویژه کویت که از سوی او اشغال شده بود، منفورتر گردد." (چامسکی، 2005) استفاده از چنین عناوینی و استناد به مدارک و شواهدی دروغین و بزرگ‌نمایی تبلیغاتی نتیجه‌ای جز همراهی افکارعمومی با شروع جنگ در عراق دربر نداشت. از آنجا که "می‌توان کانال‌های تلویزیونی را عوض کرد اما نمی‌توان خبرها را تغییر داد." (پنری، 1384) پس از انجام جنگ روانی علیه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، رسانه‌ها می‌توانند در عین حال که در بسیاری از موارد صحت و اعتبار ادعاها درخصوص تخطی از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران مسجل نبوده و به ثبت نرسیده و قضاوت‌ها در این خصوص آمیخته با احتیاط و گمانه‌زنی است (چیپمان، 1384)، را تبدیل به تهدیدی جدی علیه مردم امریکا و سایر کشورهای غربی نماید به اصطلاح افکارعمومی را برای جنگ با ایران اتمی آماده کنند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل