1774

وقتی دخالت‌های غربی یک کشور را به نابودی می‌کشاند

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از درگیری‌های نظامی در لیبی

غرب با مداخلات خود لیبی را به فروپاشی رسانده است و در این بین بی‌بی‌سی با سکوت از کنار آن عبور می‌کند.

در چند دهه اخیر هر جا که غربی ها در غرب آسیا و شمال آفریقا در آنجا دخالت نظامی داشته اند ناامنی و کشتار و جنایت را برای این جوامع و مناطق به ارمغان آورده اند. اوضاع نابسامان امنیت و کشتار بی گناهان در عراق، افغانستان، سوریه و لیبی تنها چند مورد از نمونه های متعدد پیش چشم ماست. این واقعیت ها اگرچه از سوی رسانه های فارسی زبان ماهواره ای مانند بی‌بی‌سی فارسی و جریان غرب گرای ایران سانسور می شود اما تداوم این وضعیت بعضاً حتی صدای برخی نهادهای غربی را نیز در آورده است و بی‌بی‌سی فارسی نیز ناخواسته مجبور به اعتراف های غیرمستقیمی در این باب می شود.

یکی از کشورهایی که پس از دخالت نظامی آمریکا و غرب این روزها در استانه فروپاشی قرار گرفته است کشور لیبی است. فروپاشی دولت مرکزی در این کشور پس از خیزش های عربی و دخالت نظامی غرب در این کشور عملا کار را به جایی رسانده است که لیبی امروز به عنوان یکی از بی ثبات ترین نقاط جهان شناخته می­شود.

لیبی بر خلاف ادعاهای اولیه غربی ها و رسانه هایی مانند بی‌بی‌سی فارسی در سال 2011 امروز دیگر به جولانگاه تروریسم، افراطی گرایی و برده داری مدرن بدل شده است. به طور مثال سازمان پزشکان بدون مرز در تازه ترین گزارش خود از اوضاع انسانی لیبی می‌گوید قاچاقچیان انسان به حدود ۱۰۰ مهاجر که تلاش داشته اند از چنگشان بگریزند شلیک کرده‌اند. این سازمان می‌افزاید به گفته نجات یافتگان، دستکم ۱۵ نفر کشته شده و ده‌ها نفر، که بیشترشان زن بوده‌اند، در چنگ قاچاقچیان باقی مانده‌اند.

از بین نجات یافتگان، ۲۵ نفر که حین فرار زخمی شده‌ بودند در یکی از مراکز سازمان پزشکان بدون مرز در شهر بنی ولید تحت درمان قرار گرفته‌اند. در حال حاضر به علت نقش مخرب غرب لیبی دو دولت رقیب دارد که هرکدام بخش‌هایی از کشور را در دست دارند. سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید بیشتر زخمی‌ها، نوجوانان اهل اریتره، اتیوپی و سومالی هستند که هدفشان پناهنده شدن در اروپا بوده است. گزارش شده که این مهاجران، در دوران اسارتشان، بین گروه‌های قاچاقچی مختلف خرید و فروش شده‌اند. بعضی از نجات یافتگان گفته‌اند که حدود سه سال است در چنگ قاچاقچیان هستند. روی بدن بعضی از نجاتی یافتگان اثار شکنجه دیده شده است. به اعتراف بی‌بی‌سی فارسی، حدود دو ماه پیش، سازمان بین المللی مهاجرت، وابسته به سازمان ملل، اعلام کرد که قاچاقچیان انسان، لیبی را به محلی برای خرید و فروش برده تبدیل کرده‌اند. این شرایط در حالی است که در سال 2011، بی‌بی‌سی فارسی بارها و بارها از حمله نظامی غرب به لیبی حمایت کرد و اینده درخشانی را پس از سرنگونی رژیم قذافی و حاکمیت دموکراسی غربی برای این کشور پیشبینی می کرد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل