1776

نگاهی به نظریه مارپیچ سکوت به عنوان یکی از تکنیک‌های عملیلات رسانه‌ای بی‌بی‌سی فارسی

4 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی فارسی

سکوت‌های جهت‌دار یکی از روش‌های مورد استفاده بی‌بی‌سی فارسی در عملیات‌های رسانه‌ایست.

امروزه شناخت تاکتیک­‌های عملیات روانی در سطح رسانه­‌ای به منظور افزایش سواد رسانه­ای جامعه بسیار اهمیت دارد. چرا که رسانه‌ها قدرت زيادي دارند تا آنجا كه مي‌توانند شما را جادو كنند و سررشته افكارتان را در دست بگيرند. اما اگر به آنها علاقه‌اي نداشته باشيد، اگر نتوانند شما را جادو كنند و اگر نتوانند در عقايدتان تغييري ايجاد كنند، باز هم مي‌توانند دست و پايتان را ببندند و به سكوت وادارتان كنند.
نظريه مارپيچ سكوت چنين ادعايي دارد و مي گويد حاكمان رسانه‌ها با حذف تدريجي مخالفان خود مي‌توانند هر روز تعداد بيشتري را به خاموشان جامعه اضافه كنند. نظريه مارپيچ سكوت توضيح شكل‌گيري افكار عمومي در مورد مسائل و موضوعات مهم است. اين نظريه، سكوت گروهي را توضيح مي‌دهد كه احساس مي‌كنند نظر و عقيده آنها از نظر تعداد در اقليت قرار دارد، هرچند ممكن است در واقعيت درست نباشد.

سه تصور يا سه ادعاي اصلي نظريه اين است كه مردم در رفتارها، آمد و شدها و ارتباطات روزمره خود نوعي درك عمومي راجع به افكار عمومي غالب و نظر اكثريت و اقليت دارند. ديگر اينكه مردم نمي‌خواهند در گروه اقليت باشند و از انزوا و فشار گروهي مي ترسند و سوم اينكه از ترس انزوا و زير فشار قرار گرفتن و به خاطر اينكه مورد طعن و تمسخر و يا طرد و بي‌اعتنايي قرار نگيرند سكوت مي­كنند. به موازات انتشار و توزیع افکار و عقاید توسط رسانه‌های جمعی به عنوان عقاید غالب و مسلط، حمایت میان فردی از عقیده ی اقلیت به مرور ضعیف می‌شود، و لذا تعداد افرادی که آشکارا عقیده ی اقلیت را بیان نمی‌کنند و یا به عقیده‌ی اکثریت گرایش پیدا می‌کنند، روز به روز بیشتر می‌شود، به گونه‌ای که مارپیچ سکوت در جامعه شکل می‌گیرد و یک عقیده به عنوان عقیده‌ی فراگیر تثبیت می‌شود.

به  اين نظريه را اليزابت نوئل نئومان ارائه كرد. او ابتدا در فصلي از كتاب "مطالعات پخش راديو تلويزيوني" كه ويراستار آن ايگوچي بود و در سال 1973 در ژاپن منتشر شد نظريه خود را مطرح كرد. اين فصل كتاب ياد شده با عنوان "بازگشت به رسانه هاي قدرتمند" نوشته شده بود. عقيده نوئل نئومان همان طور كه در عنوان فصل نشان داده مي‌شود اين بود كه رسانه‌هاي جمعي مي‌توانند در عقيده افراد اثر زيادي داشته باشند ولي چون تحقيق در اين مورد آسان نيست كساني گفته‌اند رسانه‌هاي جمعي اثر فوري بر افراد ندارند. به عبارت ديگر مي‌خواست بگويد بعد از دوره‌اي كه معروف به اعتقاد به اثر محدود رسانه‌هاي جمعي است مجددا مي‌توان به مفهوم اثرهاي قوي رسانه‌هاي جمعي اعتقاد پيدا كرد. نظریه مارپیچ سکوت به عنوان یکی از تاکتیک­های عملیات روانی در فضای رسانه­ای ایران بارها از سوی بی‌بی‌سی فارسی استفاده شده است. اتاق فکر بی‌بی‌سی فارس همواره در تلاش بوده است تا بخش غرب­گرا و هم­فکر خود در جامعه ایران را به عنوان اکثریت مطرح کند و ضمن منزوی کردن دیگر اقشار جامعه، به نوعی فضا را برای دنبال کردن اهداف خود برای ایجاد تغییرات مورد نظر خود در این کشور فراهم کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل