1783

تلاش بی‌بی‌سی برای پشت کردن مردم عراق به ایران

4 سال قبل

هم رسانی

   مقتدی صدر پس از موفقیت در انتخابات پارلمانی عراق

بی‌بی‌سی تلاش می‌کند تا با بهره‌برداری از موفقیت جریان مقتدی صدر در انتخابات پارلمانی عراق، بین مردم این کشور و ایران فاصله بیاندازد.

اخیرا نفیسه کوهنورد خبرنگار شبکه بی‌بی‌سی فارسی سفری را به شهر بصره عراق انجام داده است. و در گزارشی از این شهر تلاش می کند مردم عراق را ناراضی از حضور مستشاری ایران نشان دهد. خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش اینگونه جلوه می دهد که مردم عراق مشتاق برای حضور عربستان سعودی در این کشور هستند و به دنبال خروج ایران می باشند. بی‌بی‌سی نشانه این امر را رای اول ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر در انتخابات پارلمانی می داند.

اما آیا به واقع آنگونه که بی‌بی‌سی می گوید مردم عراق به دنبال جایگزینی عربستان با ایران می باشند؟

پاسخ سئوال فوق قطعا منفی می باشد.

بی‌بی‌سی فارسی تلاش می کند بخشی از جامعه شیعی عراق را در مقابل ایران تعریف کند و برای اثبات این مساله به بصره که بزرگترین شهر شیعه نشین عراق است سفر کرده و گزارشش را در آنجا پر می کند. و همانطور که در بالا اشاره شد بی‌بی‌سی یکی از دلایل اصلی این تقابل فرضی را رای اول ائتلاف سائرون در انتخابات پارلمان عراق می داند اما این شبکه هیچ به مخاطب خود این را نمی گوید که اتفاقا این ائتلاف به رهبری مقتدی صدر در بصره شکست خورده است و این جریان بدر بوده است که در این شهر بالاترین رای را از آن خود کرده است.

نکته دیگری را که بی‌بی‌سی به شدت هم در این گزارش و هم در سایر گزارش های این شبکه دنبال می کند ایجاد اختلاف بین جریانات مختلف شیعی است زیرا که این شبکه به خوبی متوجه شده است شکست های جریان غربی در عراق به رهبری آمریکا درست از زمانی آغاز شد که شیعیان بر اتحاد خود پافشاری کردند به همین دلیل اکنون تمام تلاشش را برای ایجاد اختلاف گذاشته است. در همین راستا به بهانه حضور مستشاری ایران در عراق به دنبال کاشت تخم اختلاف در بین شیعیان می باشد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل