1788

چرا این روزها بی‌بی‌سی فارسی از اسرائیل هم انتقاد می¬کند؟

4 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی و انتقاد طراحی شده از اسرائیل

بی‌بی‌سی برای ظاهرسازی و حفظ چهره بی‌طرف خود انتقادات مدیریت شده‌ای را علیه اسرائیل مطرح می‌کند.

مدتی است که اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی فارسی به عنوان رسانه ای اروپایی برخی انتقادهای کنترل شده و محدود را در قبال رفتارهای جنایت بار اسرائیلی ها در ماه های اخیر انعکاس گر بوده است. بی‌بی‌سی فارسی حتی به اینجا نیز اکتفا نکرده است و به انعکاس برخی مواضع رهبران و سیاست مداران اروپایی در نقد اسرائیل پرداخته است. علی رغم این ظاهرسازی های این رسانه نزدیک به بهائیان حامی رژیم اسرائیل، آمار نشان می‌دهد حدود ۴۸% از محصولات غذایی و کالاهای صنعتی که به اسرائیل می رود، پولش در جیب اروپاییان می‌رود.

 اصلاً چهار کشور ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ و سوئیس از سال ۱۹۹۳ میلادی طبق توافقی که یک سال پیش از آن با مقامات رژیم صهیونیستی انجام دادند، روابط تجاری آزاد با این رژیم برقرار کرده‌اند و نتیجه این توافق آن است که اکنون سوئیس سومین کشور صادرکننده به سرزمین‌های اشغالی شناخته می‌شود.

آمریکا حدود ۲۵ میلیارد دلار سالانه بابت محصولات اسرائیلی به صهیونیست‌ها می‌دهد، اما اروپا مجموعاً به عنوان سومین مقصد کالاهای اسرائیلی (۲۳%)، ۱۵ میلیارد دلار (دست‌کم ۱۳ میلیارد به روایت کمیسیون اروپا) به اسرائیلی‌ها می‌دهد که اگر چه کم نیست، اما به هر حال سه پنجم سهم آمریکا است. ماشین‌آلات و مواد شیمیایی مهمترین واردات اروپا از سرزمین‌های اشغالی است.

بنابراین اگر در رسانه‌ها شاهد بازی‌های لفظی میان مقامات اروپا و رژیم صهیونیستی هستیم، به نظر می‌رسد تحت فشار افکار عمومی داخلی صورت می‌گیرد. گروه‌های فعال حقوق بشری در این کشورها گاهی با برگزاری تظاهرات و مانند آن خشم مردم را نسبت به سستی دولت‌های اروپایی مقابل جنایات رژیم صهیونیستی به نمایش می‌گذارند و بالاخره مقامات قاره سبز برای حفظ ژست همیشگی خود به عنوان «پلیس خوب» دنیا حرفی می‌زنند یا بیانیه‌ای می‌دهند. اما متأسفانه هیچ‌گاه وارد اقدامات عملی مانند تحریم‌هایی که با آمریکا در دوره اوباما علیه ایران همداستان شدند، نمی‌شوند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل