1791

پشت پرده سکوت بی‌بی‌سی در قبال مرگ محمدرضا کلاهی صمدی در هلند

4 سال قبل

هم رسانی

   حمدرضا کلاهی صمدی، عامل حمله تروریستی به دفتر حزب جمهوری اسلامی

بی‌بی‌سی فارسی در موضوع مرگ محمدرضا کلاهی صمدی در هلند، سکوتی معتادار را پیشه کرده است.

در خبرهای چند روز گذشت اعلام شد که سانه‌های هلندی گزارش داده‌اند: علی معتمد نام مستعار محمدرضا کلاهی صمدی، مرد ایرانی که در سال 2015 در شهر المیره هلند کشته شد، به احتمال قریب به یقین همان محمدرضا کلاهی صمدی است که در 28 ژوئن سال 1981 با حمله به دفتر حزب جمهوری اسلامی در تهران یکی از بزرگ‌ترین حملات تروریستی تاریخی ایران را به وجود آورد.

محمدرضا کلاهی پس از پیروزی انقلاب به گروهک تروریستی منافقین پیوست و با حفظ این عضویت، ابتدا پاسدار کمیته انقلاب اسلامی خیابان پاستور شد و بعد با هدایت سازمان، به داخل حزب جمهوری اسلامی راه پیدا کرد. او در حزب ارتقاء یافت و مسوول دعوت‌ها برای کنفرانس‌ها و میزگردها و جلسات شد، ضمن آنکه مسوول حفاظت حزب نیز شد.

وی بمب را با کیف دستی خود به داخل جلسه حزب جمهوری اسلامی واقع در نزدیکی چهارراه سرچشمه تهران انتقال داد و دقایقی قبل از انفجار، از ساختمان حزب خارج شد. پس از انفجار نیز مدتی در منزل یکی از اعضای سازمان متبوع خود مخفی شد و نهایتا از طریق مرزهای غربی کشور به عراق منتقل شد و سپس به اروپا فرار کرد.

جالب آنکه انتشار این خبر در شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی فارسی که به طور مستقیم اهداف سرویس جاسوسی انگلستان و وزارت خارجه این کشور در ایران را دنبال می کند با کم ترین بازتابی مواجه شد. لذا برخی تحلیل گران بر این باورند که برخی ارتباط های پنهان میان کلاهی صمدی با سرویس امنیتی انگلستان و ترس لندن از افشا شدن این روابط و احتمال متهم شدن انگلستان در حادثه تروریستی انفجار حزب جمهوری اسلامی علت سکوت خبری نسبی بی‌بی‌سی فارسی در خصوص این خبر بوده است.

 البته برخی تحلیل گران نیز مدعی اند که احتمالا سرویس مخفی انگلستان در هلند با همکاری برخی نهادهای امنیتی کشورهای غربی مانند امریکا و اسرائیل در ترور این فرد نقش داشته اند. آنها مدعی شده­اند که شاید تهدید این عضور گروه منافقین به افشاگری و شاید هم تماس هایش با دستگاه اطلاعاتی ایران برای رمزگشایی از پرونده پیچیده انفجار حزب جمهوری اسلامی در دهه ی 1980 می تواند به عنوان دلیل قتل محمدرضا کلاهی صمدی از طریق عوامل مخفی انگلستان و کشورهای ثالث بوده باشد. .  

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل