1796

حاشیه‌سازی تازه بی‌‌بی‌سی برای یک سریال ایرانی

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از سریال "رهایم نکن"

بی‌بی‌سی فارسی این‌بار برای یکی از سریال‌های رمضانی تلویزیون ایران حاشیه‌سازی کرده است.

به دنبال حذف بخش هایی از یکی از سکانس های سریال "رهایم نکن" در رسانه ملی ایران و همزمان شدن این اتفاق با مسئله آزار و اذیت جنسی تعدادی از دانش آموزان در مدرسه ای غیردولتی در تهران شاهد فضاسازی گسترده رسانه های فارسی زبان بر علیه صد و سیمای جمهوری اسلامی ایران بودیم. در این راستا اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی که به جریان بهائیان غرب گرای مخالف حکومت ایران نزدیک است و بوجه اش توسط دولت انگلستان تأمین می شود، اقدام صدا و سیما را سرپوش گذاشتن به واقعیتی فراگیر در جامعه ایران معرفی کرد. البته بی‌بی‌سی فارسی بدون اشاره به آمارهای رتبه اولی انگلستان در حوزه خشوننت های جنسی بر علیه کودکان و زنان در جهان ضمن حمله به باورهای دینی و ملی جامعه ایرانی خواستار آموزش های فراگیر جنسی با تقلید از جامعه غربی در ایران و تصویر کشیدن صحنه های خشونت جنسی و تجاوز در برنامه های تلویزیونی صدا و سیما شد.

  علی رغم سیاسی کاری های رسانه ای بی‌بی‌سی فارسی برای ترویج باورهای غربی که نتیجه اش جز ترویج بیشتر تجاوز و خشونت افسارگسیخته جنسی در ایران به مانند انگلستان نیست، مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه ایران درباره حذف صحنه مربوط به تجاوز در سریال رهایم نکن اعلام کرد: در بازبینی مشخص شد که میزان خشونت این صحنه بالاست و با توجه به این‌که مخاطبان بسیاری لحظه افطار بیننده سریال هستند، بنابراین باید این میزان خشونت کمتر می‌شد، زیرا مخاطب آسیب می‌دید.

 مهدی روشن‌روان افزود: از سوی دیگر با توجه به اتفاق اخیر مدرسه غرب تهران و تنش جامعه، بهتر بود این صحنه تعدیل شود. این ملاحظه فقط در ارتباط با سریال رهایم نکن نیست و شامل حال همه سریال‌ها می‌شود.
وی ادامه داد: البته ما جلسه‌ای با آقای عسگرپور کارگردان خواهیم داشت تا میزان صحنه‌های ناراحت‌کننده کمتر شود. آنچه اهمیت دارد، مخاطب است و باید ما قبل از هر چیز به مخاطب فکر کنیم.

 این مدیر گروه در ادامه تصریح کرد: وقتی سریالی از یک شبکه پخش می‌شود، حق حرفه‌ای مسئولان است که درباره بخش‌های مختلف آن دخل و تصرف داشته باشد. این شامل حال همه سریال‌ها می‌شود.
روشن‌روان با اشاره به مشاوران و صاحب نظران شبکه گفت: ما برای ساخت هر سریالی مشورت‌هایی با حضور صاحب نظران داریم. ضمن این‌که با توجه به اتفاقاتی که اخیراً در سطح جامعه افتاده، وظیفه داریم با اشراف کامل و بنا به مصلحت مردم عمل کنیم. ما درباره علل و عوامل بزه‌ها و عواقب آن توضیح می‌دهیم، ولی به تصویرکشیدن خود ناهنجاری و بزه باید به حداقل ممکن برسد. وی عنوان کرد: به تصویر کشیدن یک بزه با حداکثریت تصاویر درست نیست، بلکه ما به ریشه، ابعاد، پیامدها و راه‌های برون‌رفت باید بپردازیم. بر‌اساس نظرسنجی‌های انجام شده و تماس مخاطبان با روابط عمومی در این سریال صحنه‌های ناخوشایند و ناهنجار بیش از اندازه به تصویر کشیده شده و این هنگام افطار درست نیست. ضرورتی ندارد تا این میزان تلخی نشان داده شود. در هر صورت ما به دقت همه صحنه‌های این سریال را با حضور صاحب‌نظران بررسی کردیم و مصلحت در حذف این صحنه‌ها بود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل