1801

اعتراف به بحران وضعیت مهاجرین در غرب

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از پناهجویان اخراجی در اروپا

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از وضعیت وخیم مهاجرین در آمریکا خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که بیشتر به یک اعتراف شبیه است، از وخامت اوضاع مهاجرین در آمریکا خبر داده است.

 

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با اعلام این خبر که «آمریکا طی ۶ هفته ۲۰۰۰ کودک و والد مهاجر را از هم جدا کرده»، نوشته است: «بنابر آمارها اداره مرزبانی و دادگستری آمریکا که سیاست‌های بسیار سخت‌گیرانه‌ای در مرزهای جنوبی این کشور پیش گرفته‌اند تنها ظرف ۶ هفته گذشته ۲۰۰۰ کودک را که به همراه والدین‌شان به طور غیرمجاز وارد خاک آمریکا شده بودند جدا و در مراکز موقت اسکان داده‌اند.

در پی ادامه سیاست‌های سخت‌گیرانه دولت دونالد ترامپ علیه مهاجرانی که به طور غیرقانونی وارد آمریکا می‌شوند، در چند هفته اخیر مرزبانان این کشور شروع به بازداشت بزرگسالان و اعزام آنها به بازداشتگاه‌های موقتی کرده‌اند؛ اقدامی که منجر به جداشدن آنها از کودکانشان شده است.

همزمان در واشنگتن، پایتخت، اعتراض‌ها به اجرای این سخت‌گیری‌ها بالا گرفته به طوری که پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که ارشدترین جمهوری‌خواه کنگره هم شناسایی می‌شود گفته از این اقدام وزارت دادگستری راضی نیست.

این در حالی است که جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا که همیشه از مدافعان سیاست‌های ضدمهاجرتی بوده، در یک هفته گذشته بارها تلاش کرده سیاست "تحمل صفر" که هیچ گونه تسامحی برای عبور غیرقانونی از مرزها در نظر نمی‌گیرد را تبیین کند. آقای سشنز حتی روز گذشته با اشاره به یکی از آیه‌های انجیل، کتاب مقدس مسیحیان، تلاش کرد وجاهت شرعی برای سیاست‌های خود فراهم کند.

اگرچه این قانون جدید نیست و در زمان روسای جمهوری قبلی چون باراک اوباما هم در سطح بسیار محدودی به اجرا گذاشته می‌شد اما ناظران می‌گویند تفسیر مجرمانه خواندن عبور غیرقانونی از مرزهای آمریکا که بستر قانونی این جداسازی‌ها شده در دولت‌های قبلی به ویژه برای کسانی که برای بار نخست به طور غیرقانونی وارد آمریکا شده بودند بیشتر جنبه یک بزه و جرم مدنی داشت و به همین علت هم موجب جدایی کودکان از والدین نمی‌شد.

اما اکنون با وارد کردن اتهام مجرمانه عبور غیرقانونی مهاجران بزرگسال روانه زندان می‌شوند و کودکان همراه آنها تحت عنوان "فرد صغیر بدون سرپرست" به وزارت سلامت و بهزیستی سپرده می‌شوند.»

هرچند این گزارش تنها برشی کوتاه از واقعیت‌های تلخی است که در ایالات متحده جریان دارد و در خصوص مهاجرین وضعیت بسیار جدی و بحرانی است، اما نباید فراموش کرد که خود انگلیس نیز وضعیت چندان مساعدی در این رابطه ندارد.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی می‌نویسد: "محل نگهداری مهاجران خارجی در نزدیکی فرودگاه هیثرو در لندن به گونه‌ای است که می‌توان نام آن را زندان گذاشت. این گزارش فاش کرده که مردان مهاجر در این کمپ برای مدت طولانی زندانی هستند و حق خروج از آن را ندارند."

جرمی برنارد کوربین، سیاستمدار برجسته انگلیسی و رهبر حزب کارگر در این باره تأکید می‌کند: "در طول دهه‌های گذشته از طرف دولت انگلیس با عداوت و خشونت زیادی با متقاضیان پناهندگی به این کشور برخورد شده است. در این میان جای خالی توجه و انتقاد رسانه‌ها به این مسئله احساس می‌گردد. گرفتن حق پناهندگی بسیار بسیار سخت شده است. من می‌دانم بیشتر پناهندگان به هنگام ورود در روند خاصی به نام «مسیر سریع» به سرعت با درخواست پناهندیگشان مخالفت گشته و از کشور اخراج می‍‌شوند و به نقطه مبداء مهاجرتشان بازگردانده می‌شوند."

یکی دیگر از فعالین حقوق بشر انگلیسی در این خصوص می‌گوید: "متأسفانه باید اذعان کنم که در مورد پناهندگان به کشور ما نه تنها موانع بسیاری برای جلوگیری از ورود آن‌ها به کشور ایجاد شده، بلکه با درخواست‌کنندگان پناهندگی نیز بسیار نامناسب و خشن و با دشمنی برخورد می‌گردد."

 

یکی دیگر از این محققین در این حوزه با اشاره به کاهش 70 درصدی تقاضای پناهندگی به انگلیس در سال‌های اخیر تأکید می‌کند: "یکی از دلایل اصلی این کاهش، ایجاد روند «مسیر سریع» از سال 2002 میلادی و گسترش آن به تمامی بازداشتگاه‌ها و اردوگاه‌های پناهندگی است. این روند به دولت اجازه می‌دهد تا تعداد زیادی از متقاضیان پناهندگی را به سرعت از کشور اخراج نماید و این روش مسائل زیادی از قبیل توجه ناکافی به گفته‌ها و پرونده متقاضی، نداشتن وکیل و یا نماینده مناسب و با تجربه برای دفاع از حقوق متقاضی و ... را پیش می‌آورد که در حقیقت همه این موارد غیرقانونی هستند."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل