1802

گزارش بی‌بی‌سی از انفجاری به سود غرب

4 سال قبل

هم رسانی

   افغانستان پس از یک عملیات تروریستی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به انفجار تروریستی در گردهم‌آیی بین دولت افغانستان و طالبان پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیرا بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، از انفجاری انتحاری در محل برگزاری گردهم‌آیی دولت افغانستان و طالبان خبر داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش نوشته است: «مقامات در ولایت شرقی ننگرهار می گویند در یک حمله انتحاری به گردهمایی نیروهای امنیتی و گروه طالبان برای تجلیل از آتش بس در ولایت شرقی ننگرهار دست کم ۲۰ نفر کشته و ۴۷ نفر زخمی شده اند.

عطاألله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به بی‌بی‌سی گفت یک مهاجم انتحاری مواد منفجره خود را حوالی پنج‌ونیم عصر به وقت محل در میان نیروهای امنیتی و اعضای طالبان در ولسوالی رودات انفجار داد.

شاهدان عینی به بی‌بی‌سی گفته‌اند آنها اجساد چند نفر از جمله اعضای طالبان، نیروهای امنیتی و غیرنظامیان را در محل دیده‌اند.

انفجار در ورودی شهرک 'غازی‌ امان‌الله ' رخ داده و پیشتر اعلام شده بود که ناشی از مواد جازسازی شده در یک خودروی جنگی طالبان بوده است.

تا کنون گروهی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.»

پیشتر شاهد این موضوع بودیم که هربار حملاتی مشابه این حمله انتحاری یا انفجارهای مشابه دیگر در افغانستان صورت می‌گرفت، رسانه‌های غربی به سرعت وارد عمل شده و تلاش می‌کردند تا با پر رنگ کردن نقش طالبان در چنین حملاتی بر این موضوع تأکید کنند که حضور نظامی غرب در این کشور ضروری و تضمین کننده امنیتی است که هرگز بعد از سال 2001 میلادی برای افغان‌ها معنا نداشته است؛ اما عامل این حمله کیست و دلیلش چه چیزی می‌تواند باشد؟!

این انفجار درست در زمانی رخ داده است که گروه طالبان و دولت افغانستان سه روز عید را آتش‌بس اعلام کردند و برای تداوم این صلح و آشتی دور هم جمع شده بودند.

از طرفی همانطور که در بالا به آن اشاره شد می‌دانیم که تمام بهانه‌های غرب برای حضور در افغانستان عدم امنیت و عدم توان این کشور برای برقراری آن است که این صلح و آشتی تمام بهانه‌های آن‌ها برای تداوم اشغال افغانستان را از بین می‌برد و به همین دلیل به هر طریق ممکن باید مانع آن شد و چه بهتر که با گسترش ناامنی به نوعی این دو گروه بار دیگر به جان هم بیفتند تا بشود از آب گِل‌آلود ماهی گرفت.

در این جریان چند حالت بیشتر به ذهن‌ها خطور نمی‌کند، یا یکی از دو طرف طالبان و دولت افغانستان که در این نشست بوده‌اند عامل این عملیات تروریستی هستند که دولت افغانستان تبرئه شده و انگشت اتهام به سمت طالبان گرفته می‌شود و بار دیگر بدبینی و دشمنی و جنگ شدت می‌گیرد و یا گروه سومی مانند شاخه داعش در افغانستان عامل آن است که در این صورت بیشتر می‌توان به دست‌های پشت پرده غرب در این واقعه تلخ نزدیک شد؛ زیرا نباید فراموش کرد که داعش از پایه و اساس مدیون و مرید غرب بوده و حتی انتقالش به خاک افغانستان را هم در سایه حمایت‌های همین دوستان و اربابانش دارد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل