1803

آیا سپاه پاسداران یک گروه تروریستی است؟!

4 سال قبل

هم رسانی

   پارلمان کانادا سپاه پاسداران ایران را گروهی تروریستی دانست

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از تصمیم پارلمان کانادا برای ورود نام سپاه پاسداران به لیست گروه‌های تروریستی خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به تازگی بر روی وب‌سایت خودش منتشر کرده است، به تصمیم اخیر پارلمان کانادا مبنی بر درج نام سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی دنیا پرداخته و از آن حمایت کرده است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارش خود نوشته است: «پارلمان کانادا در مصوبه‌ای به توقف مذاکرات از سرگیری روابط با جمهوری اسلامی ایران رای داده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را وارد فهرست گروه های حامی تروریسم کرده است.

این طرح از سوی نماینده حزب محافظه‌کار در مجلس ارائه شده بود اما جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا که از حزب لیبرال است، به حمایت از آن قیام کرد و به دنبال رای مثبت او تمامی اعضای لیبرال کابینه به طرح رای مثبت دادند.

طرح مشابهی در این زمینه چند هفته پیش با مخالفت نخست وزیر کانادا و حزبش رو به رو شد و رای نیاورده بود. نظام سیاسی کانادا پارلمانی است و مطابق آن نخست وزیر و اعضای کابینه، همزمان نماینده مجلس این کشور هم هستند.

کانادا در سال ۱۳۹۱ سفارتش در تهران را تعطیل کرد و با "عنصرنامطلوب" خواندن دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران روابط خود را با این کشور به حالت تعلیق درآورد.»

بی‌بی‌سی در بخشی دیگر ادامه می‌دهد: «کانادا چند هفته پیش از قطع روابط با ایران، رسما این کشور را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داد. این اقدام منجر به از دست رفتن مصونیت‌های متعارف دیپلماتیک ماموران دولت جمهوری اسلامی ایران در خاک کانادا شده است.

دو سال پیش دادگاهی در کانادا رای داده بود که میلیون‌ها دلار از محل دارایی‌های غیردیپلماتیک ایران به خانواده قربانیان حملات گروه‌های حزب‌الله و حماس، پرداخت شود. بر اساس این رای اموال و دارایی‌های غیر دیپلماتیک ایران از جمله حساب‌های بانکی این کشور در کانادا می تواند در اختیار خانواده‌های قربانیان حملات حزب‌الله لبنان و جنبش فلسطینی حماس قرار ‌گیرد.»

اما سوال اساسی اینجاست که بر چه اساسی گروه‌های تروریستی در جهان مورد شناسایی و دسته‌بندی قرار می‌گیرند؟!

آیا نمایندگان پارلمان کانادا که به تروریستی بودن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رأی داده‌اند، چیزی از واقعیت‌های سال‌های اخیر و هم‌اکنون خاورمیانه می‌دانند؟!

در سال‌های اخیر همواره تروریست‌های حقیقی مورد حمایت دولت‌های غربی به ویژه آمریکا قرار داشته و با آن‌ها همکاری نزدیکی را در منطقه دنبال کرده‌اند؛ اسناد بسیاری از ارتباط گروه‌هایی مانند داعش، القاعده، جبهه النصره، مجاهدین خلق و ... با کاخ سفید به دست آمده و منتشر شده است.

بعلاوه نباید فراموش کرد که یکی از خطرناک‌ترین گروه‌های تروریستی جهان که داعش است، زاییده سیاست‌ها و طرح‌های همین کشورهای غربی با رهبری آمریکاست.

اما در سویی دیگر، در همه این سال‌ها، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خط مقدم مبارزه با تروریسم فعال بوده و برخلاف غرب که عادت به شعار دادن دارد، در دنیای واقعی با تروریست‌ها جنگیده و در این راه بزرگ تعداد قابل توجهی شهید و مجروح داده‌اند.

آیا مردم عراق و سوریه لحظه‌ای تردید دارند که سپاه پاسداران ایران نقشی کلیدی در امنیت این روزهایشان داشته است؟!

حضور فعال این نهاد انقلابی ایران در منطقه همواره مانع دست‌یابی غرب به اهداف شومش بوده و اقتدار نظامی‌اش رؤیای آن‌ها برای تسلط بر ایران را به کابوس تبدیل کرده است و به همین دلیل همواره شاهد واکنش‌های این چنینی بوده و هستیم.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل