1807

نگرانی بی‌بی‌سی از واکنش ایران به تحریم‌های آمریکا

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از یک بندرگاه تجاری در ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به موضوع ممنوعیت ورود برخی اقلام به ایران و واکنش کشورمان به تحریم‌های جدید آمریکا پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با واکنش به اقدامات کشورمان در مقابله با تحریم‌های ضد ایرانی جدید آمریکا، به بررسی موضوع ممنوعیت ورود برخی اقلام به کشورمان پرداخته است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارش خود با اعلام این که «وزات صنعت، معدن و تجارت ایران، ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا و از جمله انواع خودرو را به این کشور ممنوع کرده است»، نوشته است: «محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت، در نامه‌ای به سازمان توسعه تجارت به تاریخ ۳۰ خرداد، فهرست کالاهای ممنوعه را اعلام کرده است.

آقای شریعتمداری تاکید کرده که ممنوعیت ورود این کالاها، در "ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی" به تصویب رسیده است.

این ستاد در سال ۱۳۹۴ و در اجرای سیاست های ابلاغ شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی ایران برای تحقق "اقتصاد مقاومتی" تشکیل شده که به معنی تلاش برای کاهش وابستگی اقتصاد ایران به خارج و مقاوم کردن آن در برابر تحریم‌های اقتصادی است.

ریاست ستاد اقتصاد مقاومتی با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران است و در آن، تعدادی از وزرای دولت عضویت دارند.».

بی‌بی‌سی تأکید می‌کند: «در پی خروج آمریکا از برجام و تصمیم واشنگتن به برقراری مجدد تحریم های اقتصادی علیه تهران، دستگاه های حکومتی ایران در حال آماده سازی خود برای مقابله با شرایط جدید هستند.

تلاش برای کنترل خروج ارز از کشور از جمله تمهیدات اصلی مورد نظر ایران در شرایط جدید است که اعلام ممنوعیت های وارداتی اخیر، در همین راستا ارزیابی می‌شود.»

هرچند این اتفاق در خصوص اقلام غیر ضرور و اقلامی که در داخل کشور به صورت با کیفیت تولید می‌شوند باید مدت‌ها پیشتر از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های جدید علیه کشورمان رخ می‌داد و تصمیمی با تأخیر است اما سوال اینجاست که بی‌بی‌سی ظاهرا توقع دارد ایران هیچ واکنشی به اقدامات تخریبی غرب نشان نداده و در کنار این که همچنان به تعهدات خود در قبال برجام پایبند می‌ماند، برای نجات اقتصاد خود و رفاه مردمانش نیز هیچ اقدامی نکند.

باید به این نکته توجه داشت که بحث اقتصاد مقاومتی و به ویژه توجه به تولید داخلی از جمله تأکیدات پر تکرار رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در طول سال‌های گذشته است که چه قبل و چه بعد از امضای برجام مطرح شده و پس از خروج ایالات متحده از این توافق نیز به عنوان تنها راه‌حل مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور و مقابله با جنگ اقتصادی غرب علیه ایران بر آن تأکید شده است.

ایشان سال 1394 در دیدار با اقشار مختلف مردم فرمودند: «مصرف‌کننده‌ی باانصاف، مصرف‌کننده‌ی باوجدان هم میتواند همین‌جور به تولید کشور کمک کند؛ دنبال اسم و رسم نروند، دنبال بِرَند نروند – این حرفی که حالا مرتّب تکرار میکنند: بِرَند، بِرَند – دنبال مارک نروند؛ دنبال مصلحت بروند. مصلحت کشور، مصرف تولید داخلی است، کمک به کارگر ایرانی است. بعضی‌ها هستند حتّی حاضرند به نفع کارگر هم شعار بدهند، رگ گردن را هم درشت کنند و شعار بدهند، امّا در عمل به کارگر ایرانی لگد بزنند. لگد زدن به کارگر ایرانی این است که انسان جنس مصنوع این کارگر را مورد استفاده قرار ندهد و برود مشابه این را از خارج بگیرد؛ گاهی هم به قیمتهای گران‌تر! ما در برخی از صنایع در کشورمان جزو پیشروان دنیاییم، [امّا] در همان چیزها، میروند از بیرون چیزهایی را برمیدارند و به داخل می‌آورند. و این وظیفه‌ی همه است؛ از جمله وظیفه‌ی دولت. وزیر محترم کار اینجا حضور دارند؛ من خواهش میکنم در دولت مطرح کنید، اصرار کنید، پافشاری کنید که اشیائی که جزو مصارف دولتی است، مطلقاً از خارج نیاید. این یک قلم عمده است، یک قلم بزرگ است؛ چون دولت با دامنه‌ی وسیعی که دارد، مصرف‌کننده‌ی درجه یک است. نگویند که ما فلان چیز را میخواهیم، الان لازم داریم، تولید داخلی‌اش نیست، ناچاریم از بیرون بیاوریم. خب، شما مگر برنامه‌ریزی ندارید؟ شما که امروز احتیاج دارید، چرا امروز میگویید؟ میخواستید دو سال پیش بگویید تا تولیدکننده‌ی داخلی فرصت داشته باشد برنامه‌ریزی کند، بسازد، امتحان کند، تجربه کند تا امروز دست شما برسد. اینها مسائل مهمّی است؛ اینها مسائل کوچکی نیست. دولت تصمیم بگیرد در هیچ‌یک از چیزهایی که مصرف میکند، از قلم و کاغذ روی میز گرفته تا ساختمان‌سازی تا بقیّه‌ی چیزها، هرآنچه در داخل قابل تولید است، خودش را از خارج ممنوع کند، بر خودش حرام کند.»

رهبری ایران در سال 1395 بر این واقعیت تأکید کرده و فرمودند: «ما تکیه میکنیم روی تولید داخلی. بنده این‌همه تکیه کرده‌ام بر روی مصرف تولیدات داخلی. الان هم دارم به شما میگویم، به مردم عزیز کشورمان میگویم، بروید سراغ مصرف تولید داخلی، کارگر ایرانی را ترویج کنید، کار ایرانی را ترویج کنید. متأسّفانه واقعیّت قضیّه این‌جور نیست. در بخشهای مختلف -فرض کنید در وسائل زندگی منزل- کارخانه‌های داخلی مشغول کارند، جنس مرغوب و خوب و برابر با جنس خارجی، گاهی هم بهتر از جنس خارجی، تولید میکنند امّا بازار که شما میروید، می‌بینید همه‌اش جنس خارجی است؛ چرا؟ اینها از کجا می‌آید؟ تأکید بنده بر روی اینکه جلوگیری از واردات محصولاتی که مشابه داخلی دارد، به‌خاطر این است؛ راه این است.»

و این سابقه در کنار تأکید ویژه ایشان به حمایت از تولیدات داخلی در شعار سال 1397 و سخنرانی نوروزی در حرم امام رضا(ع)، به خوبی نشان می‌دهند که این‌گونه اقدامات از مدت‌ها قبل به عنوان راهکاری اقتدار اقتصادی کشور مورد توجه بوده است و واکنش بی‌بی‌سی نیز نشان‌دهنده این واقعیت و درستی این راهکار است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل