1819

روان مردم، هدف بی‌بی‌سی و سلبریتی‌ها

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویری که رسانه‌های غربی برای دامن زدن به شایعه تجاوز در ایرانشهر منتشر می‌کنند

واکنش بی‌بی‌سی و برخی سلبریتی‌ها به شایعه تجاوز به چند زن در ایرانشهر، جالب توجه بوده است.

یکشنبه 27 خردادماه سال جاری خبری مبنی بر تجاوز به چند زن در ایرانشهر به‌سرعت تبدیل به سوژه رسانه‌های داخلی و خارجی شد؛ برخی از رسانه‌های غیررسمی از تجاوز به بیش از 41 زن خبر داده و رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی با محوریت بی‌بی‌سی فارسی هم به پوشش کامل این اتفاق پرداختند؛ البته این خبر به‌سرعت از سوی مقامات محلی تکذیب شد و دادستان زاهدان در مصاحبه‌ای عنوان کرد که تنها سه شکایت در این زمینه به دادستانی ارجاع شده است.

رئیس کل دادگستری این استان هم از لفظ «یک کلاغ، چهل کلاغ» برای حواشی این حادثه استفاده کرد و در جمع خبرنگاران با رد آمار و ارقامی که در فضای مجازی مطرح شده بود، انتقادی هم به مسئولین و امام جمعه شهر وارد کرد.

روایت «حمیدی» از حادثه اینگونه بود: یک دختر خانم مورد ربایش قرار گرفته و این قضیه مربوط به روز سه شنبه و قبل از عید فطر است که فرد [خاطی] در روز چهارشنبه شناسایی و دستگیر شده است؛ دو پرونده برای این موضوع تشکیل شده که یک پرونده در دادسرای ایرانشهر با موضوع آدم ربایی و پرونده دیگر در دادگاه کیفری 1 ایرانشهر در موضوع تجاوز به عنف مفتوح است.

او همچنین گفته بود: «به تریبون کشاندن این موضوع شرعاً و قانوناً درست نیست؛ به هر حال این اتفاق به تریبون و رسانه‌ها رسید و یک کلاغ چهل کلاغ شد که اصلاً موضوع آنچه در فضای مجازی منتشر شده نیست.»

صحبت‌های رئیس کل دادگستری در واقع در نقد و تکمیل سخنان محمد طیب ملازهی، امام جمعه ایرانشهر بود. این روحانی در 25 خرداد در نماز عید فطر از تجاوز گروهی به 41 زن در این شهر خبر داده بود و از مقام‌های دولتی که در نماز عید فطر حضور داشتند، خواست که موضوع را پیگیری کنند. هرچند حجت‌الاسلام علی موحدی راد، دادستان زاهدان  بعد از صحبت امام جمعه گفته بود که  اعلام خبر تعرض به 41 دختر ایرانشهری بدون تحقیق و بررسی درست نبوده و قطعاً دستگاه قضایی عاملان انتشار این خبر را تحت پیگرد قضایی قرار می‌دهد؛ اما انتشار سخنان ملازهی در فضای مجازی موجب شد رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور بدون توجه به توضیحات ارائه شده از سوی مقامات محلی، خط خبری تجاوز به چندین زن و دختر را پررنگ کنند. بخش فارسی بی‌بی‌سییکی از همین رسانه‌ها بود که به صورت ویژه‌ای این موضوع را پوشش داد.

این رسانه انگلیسی تیتر «تجاوز گروهی» را برای یکی از گزارش‌های خود انتخاب کرد و با انعکاس توییتی از یک مقام محلی (که البته سمت فرد را ذکر نکرد) از احتمال حذف فیزیکی قربانیان سخن  به میان آورد. «محمد بلوچ‌زهی» که بی‌بی‌سی فارسی او را یک مقام محلی عنوان کرده در توییتر خود نوشته بود خانواده‌ها تجاوز را لکه ننگی برای خود می‌دانند و  ما نگران وضعیت دختران معصومیم؛ امیدوارم نهادهای متولی مشاوره‌های لازم را مد نظر قرار دهند.

در کنار اقدامات رسانه‌های فارسی‌زبان، برخی از چهره‌های سینمایی هم خط خبری بی‌بی‌سیرا در داخل پیگیری کردند تا بعد سیاسی ماجرا پررنگ‌تر از پیش شود. منیژه حکمت یکی از همین افراد بود که با روایت رسانه‌های خارجی را تکرار کرد. این کارگردان سینما که گفته می‌شود گرایشات فمینیستی هم دارد در استوری اینستاگرام خبر بی‌بی‌سیفارسی در خصوص تجاوز گروهی را بدون کم و کاست منعکس کرد.

 پس از از این فضا سازی‌ها، برخی از مردم زاهدان که روایت‌های غیر رسمی را پذیرفته بودند در مقابل استانداری تجمع و خواستار برخورد هرچه سریع‌تر عامل و یا عوامل این تجاوز شدند. عده‌ای نیز خواستار مجازات متهم به دست خود شدند!

این تجمعات باعث شد که امام جمعه اهل سنت ایرانشهر از مردم بخواهد که به اعتراضات خود پایان دهند. او خطاب به مردم گفته بود شما در فضای مجازی به دوستان خود اطلاع دهید که کسی تجمع نکند زیرا تجمعات به این شکل کار صحیحی نیست و مطمئن باشید شلوغی و تجمعات خودسرانه دردی را دوا نمی‌کند.

بعد از صحبت‌ها بود که معاون سیاسی‌وامنیتی استاندار برای اولین بار جزئیات دقیق‌تری از حادثه را بیان کرد. «محمدهادی مرعشی»، در خصوص حادثه اینطور گفت: پرونده ربایش و تعرض به دختران ایرانشهری سه نفر شاکی دارد که شکات اعلام کرده‌اند که عاملان چهار نفر بوده‌اند. تاکنون فقط یک نفر از عاملان دستگیر شده و تلاش برای دستگیری سایر عوامل در حال انجام است.

صحبت‌های این مقام مسؤول موجب شد تا دادستان و رئیس کل دادگستری استان جزئیات این پرونده را بیش از پیش منتشر کنند، هرچند که به گفته این مقامات قضائی این صحبت‌ها برخلاف رویه محسوب می‌شد.

ارائه این توضیحات از سوی مسؤولین البته مورد توجه چهره‌های سینمایی قرار نگرفت و آنها همچنان بر خبر تجاوز گروهی تائید می‌کردند. مهتاب کرامتی، دیگر بازیگر سینما بود که پس از منیژه حکمت به این خبر واکنش منفی نشان داد و خبر جعلی را در اینستاگرام خود منتشر نمود. او در این مطلب عنوان کرده که فقط سه تن حاضر به شکایت شده‌اند. به نظر می‌رسد که ادعای تجاوز گروهی به منظور زیر سؤال رفتن امنیت روانی مردم باشد، چرا که پیش از این نیز اخباری در خصوص تجاوز گروهی به تعدادی از دانش آموزان در غرب تهران رسانه‌ای شد که بررسی دقیق آن، منکر ادعاهای بود که ابتدا در رسانه‌ها مطرح شد.

بررسی اخبار از این دست این نکته را روشن می‌سازد که برخی از این اخبار و حتی حوادث به صورت ساختگی رخ می‌دهد تا از این طریق آرامش روانی مردم تحت تأثیر قرار بگیرد. با توجه به التهابات اقتصادی که این روزها اقتصاد ایران با آن دست به گریبان است، مسئله تجاوز به کودکان و دختران، قطعاً آستانه صبر مردم را به شدت پایین خواهد آورد. به همین دلیل بررسی دقیق این مسائل باید در دستور کار مسؤولین مرتبط باشد. هرچند برخی مقامات محلی همانند امام جماعت ایرانشهر و نماینده کازرون نشان دادند که نتوانسته‌اند مسائل استانی را به خوبی مدیریت کنند و متاسفانه از یک حادثه استانی یک بحران ملی ساخته‌اند. از این رو باید گفت که برخی از چهره‌های عمدتاً سینمایی با خطی که متاسفانه از خارج از کشور شروع می‌شود، روان مردم را نشانه گرفته‌اند و موجب فشار بیشتر روانی در جامعه شده‌اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل