1824

نگاهی به اهداف پشت پرده بی‌بی‌سی در موضوع ناامنی افغانستان

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از یک حمله تروریستی در افغانستان

بی‌بی‌سی با بازتاب ناامنی در افغانستان، اهداف سیاسی خاصی را دنبال می‌کند.

حدود 17 سال است که از تهاجم آمریکا به افغانستان در سال 2001 می گذرد. در این سالها بارها وعده افزایش صریب امنیت، بهبود شرایط معیبشتی و کسب و کار و در یک کلام حرکت افغانستان به سمت عمران و آبادانی با کمک جامعه به اصطلاح جهانی به این مردم مظلوم و ستم دیده داده شد.

علی­رغم این وعده­ها در حال حاضر فقر، بی­کاری، فساد سازمان یافته و حضور کارتل های بین المللی مواد مخدر در کنار عدم امنیت در افغانستان تحت اشغال بی­داد می­کند. در این بین اما یکی از مهم ترین مشکلات و در عین حال غیرقابل تحمل­ترین آنها که باعث بی خانمانی و آوارگی صدها هزار افغانستانی بی پناه شده است عدم وجود امنیت در این کشوراست. تداوم جنگ داخلی، ضعف دولت مرکزی و همچنین سیاست های آمریکا در جهت تداوم بحران ناامنی در افغانستان به علت منافع این کشور در جهت ضربه زدن به منافع کشورهایی چون روسیه، چین و ایران عملاً کارد را به استخوان مردم افغانستان رسانده است.

اگرچه رسانه های فارسی زبان غربی مانند بی‌بی‌سی فارسی بارها به انعکاس حملات گروه های تروریستی در افغانستان و کشتار بیگناهان از طریق بمباران های کور هواپیماهای بی 52 و پهپادهای بدون سرنشین آمریکایی پرداخته اند اما هیچ گاه به ریشه­یابی علت های تداوم ناامنی در افغانستان نپرداخته اند. این رسانه ها و از جمله بی‌بی‌سی فارسی در این مدت تلاش داشته است تا ضمن هدایت افکار عمومی افغانستانی­ها در جهت حمایت از حضور نیروهای اشغال­گر غربی در این کشور، سیاست های روسیه و ایران و تا حدود کم تری پاکستان را به عنوان عامل اصلی تداوم جنگ داخلی و ناامنی در افغانستان معرفی کند.

 این رفتار رسانه ای که در جهت درگیرسازی افغانستان با کشورهای همجواراش چه در سطح نخبگان و افکار عمومی در حال اجراست. در واقع این رفتار رسانه ای شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی ادامه همان سیاست استعماری "تفرقه بینداز و حکومت کن" روباه پیر در منطقه است. به واقع امروز اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی به عنوان بخشی از طراحی پیچیده عملیات جنگ روانی سرویس جاسوسی برون مرزی انگلستان در افغانستان به ایفای نقش می­پردازد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل