1827

روایت بی‌بی‌سی از طرحی سعودی - آمریکایی برای ضربه زدن به ایران

4 سال قبل

هم رسانی

   طرحی از اتحاد شوم آمریکا، عربستان و اسرائیل

بی‌بی‌سی در گزارشی از اتحاد عربستان و آمریکا علیه ایران در حوزه‌های اقتصادی و نفتی روایت می‌کند.

عربستان سعودی به علت ماهیت کم مایه مشروعیت حکومت قرون وسطایی اش علی رغم تمامی اصلاحات ظاهری صورت گرفته در یک سال اخیر همواره به عنوان یک دنباله رو و به اصلاح غلام حلقه به گوش منافع غرب و از جمله آمریکا در منطقه غرب آسیا مطرح بوده است.

 رژیم آل سعود حاکمیت اش بر عربستان را مدیون غرب و به­ویژه انگلیسی ها است. لذا سعودی بارها با اعمال سیاست های مختلف حتی به جنگ های نیابتی با منتقدین رفتار غرب در منطقه غرب آسیا دست زده اند. نمونه تجاوز وحشیاتنه به یمن یکی از این موارد است که این روزها حتی با تبدیل شدن­اش به تراژدی انسانی با سکوت، چراغ سبز و همراهی غرب همراه است.

آنها علاوه بر این، بازار خوبی برای کالاهای مصرفی، لوکس و سلاح های غربی بوده اند و صدها میلیارد دلار از ارز حاصل از فروش نفت این کشور در صنایع و فعالیت های تولیدی، خدماتی و بازارهای سرمایه گذاری اروپا و آمریکا سرمایه گذاری شده اند. در نهایت حاکمان ریاض در قالب یکی از تولیدکنندگان اصلی نفت عضو اوپک همواره به دنبال روی از منافع غرب و آمریکایی ها شهره بوده اند. این رژیم حداقل در چند مقطع از حربه افزایش تولید و جنگ قیمت ها برای ضربه زدن به کشوری چون ایران استفاده کرده است. مقطع زمانی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در دهه 1980 و سالهای تشدید تحریم های ضدایرانی در پیش از برجام دو نمونه قابل ذکر از خوش خدمتی های دربار آل سعود به غرب برای تضعیف و فشار به ایران محسوب می گردند. جالب آنکه سعودی ها هیچ وقت این رفتارهای خود را انکار و مخفی نکرده اند و همواره به تعهد خود به منافع مصرف کنندگان غربی نفت اعتراف کرده اند.

اما ظاهرا این روزها با کنار رفتن خودسرانه و یکجانبه آمریکا از توافق موسوم به برجام از سوی دونالد ترامپ شاهد هماهنگی های دوباره میان سران ریاض و واشنگتن برای افزایش تولید نفت عربستان سعودی، کاهش قیمت ها و تسخیر بازهای فروش نفت ایرانی ها توسط سعودی ها برای مهار و تضعیف ایران هستیم. در همین راستا به گزارش بی‌بی‌سی، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، از عربستان سعودی خواسته است که تولید نفتش را به‌طور عمده افزایش دهد تا جلوی افزایش قیمت سوخت را بگیرد.

دونالد ترامپ توییت کرده است که از حاکم عربستان، ملک سلمان، درخواست کرده که خروجی نفتش را تا دو میلیون بشکه در روز افزایش دهد. اگرچه سعودی ها کلیت رایزنی ها را تأیید کرده اند اما رئیس‌جمهور آمریکا با صراحت در توییتر نوشته است که پادشاه سعودی این درخواستش را "قبول کرد!".

عربستان سعودی عمده‌ترین صادرکننده نفت در جهان است وروزانه حدود ۱۰ میلیون بشکه نفت عرضه کرد.  گفته می شود این کشور توانایی تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا دو میلیون بشکه دیگر را هم دارد. این امر اگرچه منجر به تشدید فشار بر ذخایر نفتی این کشور در بلند مدت و حد رفتن بخشی از آینده نسل های مردم این کشور خواهد شد اما ظاهراً همدستی با تندروهای حاکم در کاخ سفید برای تشدید فشار بر ایران و وادار کردن تهران به عقب نشینی از منافع رابردی اش در منطقه و نابود سازی یا دست کم کاهش توان راهبردی بازدارندگی اش بیش از پیش مورد توجه حاکمان آل سعود قرار دارد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل