1835

واکنش غیرحرفه‌ای بی‌بی‌سی به سخنان رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران

4 سال قبل

هم رسانی

   غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران

سخنان رئیس سازمان پدافند غیر عامل ایران در خصوص تغییرات اقلیمی در کشورمان با واکنش عجیب و جهت‌دار بی‌بی‌سی همراه بود.

به دنبال سخنان غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران در خصوص مشکوک به دخالت خارجی‌ دانستن تغییر اقلیم در این کشور، بی‌بی‌سی فارسی به انعکاس جهت دار این سخنان پرداخت.

جلالی در توضیح آنچه شک به دخالت خارجی در بحران های اقلیمی ایران خوانده، گفته "مراکز علمی که در کشور وجود دارد مطالعه‌ای در این خصوص انجام داده‌اند که نتیجه مطالعات این موضوع را تأیید می‌کند". به گفته او "در این مطالعه طی چهارسال گذشته ارتفاعات افغانستان تا مدیترانه مورد بررسی قرار گرفته است؛ نتیجه اینکه همه ارتفاعات بالای دو هزار و ۲۰۰ متر در این محدوده پر از برف ولی ارتفاعات ما خشک بوده است".

وب سایت بی‌بی‌سی فارسی که به مخالفان غرب گرای حکومت ایران نزدیک است ضمن ابراز تردید در خصوص این سخنان، در تنظیم این خبر با توسل به اقدامی کاملاً غیرحرفه ای و سیاسی با پیش کشیدن بازداشت چند ماه قبل برخی افراد مدعی فعالیت های زیست مخیطی نوشت: "مقام های نظامی ایران اواخر سال گذشته (۱۳۹۶) شماری از فعالان و متخصصان محیط زیست را بازداشت کردند. کاووس سیدامامی یکی از بازداشت شدگان که از اساتید دانشگاه امام صادق بوده، به گفته مقام های قوه قضائیه در زندان خودکشی کرده است. مقام های امنیتی و قضایی این افراد را به جاسوسیمتهم کرده‌اند".

در ادامه بی‌بی‌سی فارسی با تمرکز بر حوادث و اعتراض های اخیر در خرمشهر و آبادان تلاش کرد تا سخنان رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران را در ارتباط با این مسئله و به منظور انحراف ذهن جامعه ایران به سمت نقش عوامل و کشورهای خارجی جلوه دهد. این رفتار به اصطلاح رسانه ای، رسانه حکومتی رژیم انگلستان در حالی است که بحث نقش کشورهای خارجی و به­ویژه آمریکا و اسرائیل در تغییر اقلیم ایران سالها قبل توسط محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران نیز مطرح شده بود. این سخنان همان ایام با بازتاب های زیادی مطرح شد اما بی‌بی‌سی فارسی به هیچ عنوان به آن اشاره نکرد. همچنین ورای تأیید و یا رد علمی و تخصصی ادعاهای اینچنینی با سرچی ساده در فضای جهان گستر اینترنت به ده ها مطلب در خصوص نقش سیستم هایی چون "هارپ" در خصوص تغییر اقلیم ایران و کم بارشی های سالهای اخیر بر می خوریم.  

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل