1839

اعتراف بی‌بی‌سی به افزایش قتل با سلاح گرم در کشورهای غربی

4 سال قبل

هم رسانی

   افزایش استفاده از سلاح گرم در کشورهای غربی

بی‌بی‌سی در گزارشی از افزایش میزان قتل با سلاح گرم در کشورهای غربی خبر داده است.

این روزها وضعیت امنیتی در شهرهای غربی چندان حال و روز خوشی ندارد. بعد از رسانه ای شدن حوادث پی در پی قتل با سلاح سرد و گرم در لندن و شهرهای مختلف آمریکا و سایر پایتخت های اروپایی، دیگر حتی بی‌بی‌سی فارسی نیز که به دنبال تصوریرسازی های رویاپردازانه و غیرواقعی از غرب و آرامش و زندگی در این جوامع است مجبور می شود که لب به اعتراف بگشاید و از این روند ابراز نگرانی کند. به طور مثال چندی قبل وب سایت این رسانه نزدیک به غرب گرایان بهایی مخالف حکومت ایران بدون اشاره به رشد آمارهای سرسام­آور قتل با سلاح گرم و سرد در شهرهای انگلستان و به­ویژه لندن، گزارش را در خصوص وضعیت کانادا منتشر کرده بود که در ادامه به بخش هایی از آن اشاره می­شود.

گلوله خوردن یازده نفر ظرف تعطیلات پایان هفته گذشته در تورنتو که دو مقتول هم بر جا گذاشته باعث نگرانی مسئولان این ابرشهر کانادا از افزایش ۵۰ درصدی قتل با اسلحه نسبت به شش ماه نخست سال گذشته شده است. تعطیلات آخر هفته گذشته در کانادا که به علت همزمانی آن با روز ملی کانادا (اول ژوئیه) سه روز بود به علت وقوع تیراندازی‌ها متعدد در نقاط مختلف شهر تورنتو با واکنش های بسیاری روبرو شده است.  یکی از این تیراندازی‌های مرگ‌بار در خیابان کویین که یک محله تجاری-اداری است روی داد که طی آن دو مرد جوان کشته شدند و یک زن هم مجروح شد. این تیراندازی ساعت ۸ عصر روز شنبه روی داد.

به اعتراف بی‌بی‌سی فارسی، با احتساب این تیراندازی‌ها به نظر می‌رسد تورنتو، پرجمعیت‌ترین شهر کانادا، یک بار دیگر با افزایش چشمگیر خشونت با اسلحه روبرو است. در این ابرشهر، بنابر گزارش پلیس، ظرف شش ماه نخست سال میلادی جاری ۲۹ نفر در جریان ۲۰۸ مورد تیراندازی با اسلحه کشته شده‌اند که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته (ژانویه تا ژوئیه پارسال) ۵۰ درصد افزایش دیده می‌شود.

در واکنش به وقایع متعدد، جان توری، شهردار تورنتو گفته "به شدت عصبانی" است و برای مهار این خشونت‌های مسلحانه با پلیس تورنتو که تحت امر شهرداری است در حال گفتگو و برنامه‌ریزی فوری است. توری گفته تعداد گشت‌های پلیس در سطح تورنتو را افزایش خواهد داد و با دولت محلی و فدرال هم برای مقابله با جنگ‌های میان باندهای تبه‌کاری و کنترل خشونت با اسلحه همکاری خواهد کرد.

داگ فورد، فرماندار جدید اونتاریو هم با صدور بیانیه‌ای با بازماندگان قربانیان این تیراندازی‌ها ابراز هم‌دردی کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، آمار تیراندازی و خشونت با اسلحه در کانادا نسبت به آمریکا بسیار پایین‌تر است اما همین آمار هم نسبت به سایر کشورهای توسعه یافته جهان کمی بالاست.  در سال ۲۰۱۲، در کانادا ۳۱ درصد از قتل‌ها با استفاده از سلاح صورت گرفته بود. این در حالی است که در همان سال در آمریکا، ۶۰ درصد قتل‌ها با استفاده از اسلحه شکل گرفته بود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل